Hava Temizleyici İyonizerler işe yarıyor mu?

0
79

Sağlıklı kalmak için uğraştığımız şu soğuk kış günlerinde kendimize ne kadar dikkat etsek de etkilerinden korunamadığımız bazı dış faktörler var. Yediğimize içtiğimize özen gösteriyoruz; peki soluduğumuz hava ne olacak? Şehir yaşamının ve kirliliğinin etkisiyle hava temizleyiciler son yıllarda iyice hayatımızda yer almaya başladı. Önceleri daha çok büyük iş yerlerinde ve çocuklu ailelerin evlerinde yer alan bu teknoloji, akıllı ev aletlerine eklenerek biz farkında olmadan evimize de girmiş oldu.

hava temizleyici iyonizerler işe yarıyor mu
hava temizleyici iyonizerler işe yarıyor mu

Kimyasallar, çeşitli bakteriler, virüsler ve sayısız mikroorganizma gibi havada asılı tonlarca parçacıkla birlikte yaşıyoruz, onları he nefeste burnumuza ve ciğerlerimize çekip bir kısmını kullanıp, zararlı gördüklerimizi filtreleyip atıyoruz.

Havayı biraz mercek altında alacak olursak, havada gezinen moleküllerin tamamen nötr durumda olmadıklarını söyleyebiliriz. Bazıları pozitif bazıları ise negatif elektrik yüklü bu moleküller birbirleriyle etkileşiyor, bu etkileşimlerinde de elektron alışverişleri yapıyor oldukları için genellikle nötr durumda bulunmuyorlar. Evlerimiz gibi kapalı alanlarda daha çok pozitif yüklü iyonların yoğunlukta bulunduğunu biliyoruz. Havanın ferahlaması için asılı duran ağır moleküllerin çöküp ortamdan uzaklaşması ve ortamın daha nötr bir havuz haline gelmesi gerekiyor.

Endüstriyel kirliliğin, egzoz gazlarının, kısaca şehir hayatının içinde havanın ne kadar da kirlenmiş bir durumda olduğunu biliyoruz. Bir de kapalı alanları düşündüğümüzde, şehirden gelen havanın temizlenmeden odalarımıza doluyor ve orada hareketsiz şekilde iyice ağırlaşıyor olması ise oldukça can sıkıcı.

İyonizerler ve Negatif İyon Teknolojisi

Negatif iyonlar yapay yöntemlerle iyonizerler tarafından oluşturuluyor ve ortama salınarak zaman içinde mevcut havanın iyileştirilmesi sağlanıyor. Daha çok klima ve hava temizleyici makinelere entegre edilen iyonizerler, artık bir çok farklı beyaz eşya ve ev aleti üzerinde de karşımıza çıkıyor. Birçok ev aleti iyonizerli seçeneğiyle de raflarda yerini almaya başlamış durumda. Hatta yalnızca iyonizer satın almak isterseniz de arabanızda bulundurabileceğiniz ya da peşinizde odadan odaya gezdirebileceğiniz daha küçük boyutlarda ürünler üretiliyor.

Hava Temizleyiciler (İyonizerler) işe yarıyor mu?

İyonizerler bulundukları ortama negatif iyon atımı yaparlar. Negatif yüklü iyonlar da ortamda bolca bulunan pozitif yüklü iyonlarla etkileşime geçip nötrelize olurlar. Nötrlenen bazı kimyasallar ağırlaşır ve çökerler ya da yaratılan hava akımıyla, kullanılan filtreye ulaşırlar.

İyonizerler zararlı organizmaları ve molekülleri ortamdan uzaklaştırırken, bizi daha büyük olan koku moleküllerinden de kurtarıyorlar. Yani ofisteki sigara kokusu, ya da yemek sonrası tüm eve sinmiş balık kokuları için artık çözümünüz daha kolay. İyonizer teknolojisinde anyon dediğimiz negatif iyonler üretilir. Ortama atılan iyonlar nötralize olur, sonrasında sistemde bol miktarda bulunan ve serbest kalan negatif iyonlar ise ortamda iyonizer etkisi göstererek havayı temizler ve tazelerler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here