Hayri Kozakçıoğlu Özgeçmişi

0
91

Eski OHAL ve İstanbul valisi, DYP İstanbul milletvekili Hayri Kozakçıoğlu evinde ölü bulundu. Göğsüne 1 el ateş edilerek öldüğü anlaşılan Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümünün intihar olduğu sanılıyor. Hayri Kozakçıoğlu’nun özgeçmişini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hayri Kozakçıoğlu Özgeçmişi

Hayri Kozakçıoğlu Kimdir
Hayri Kozakçıoğlu Kimdir?

Hayri Kozakçıoğlu Kimdir?, Hayri Kozakçıoğlu Nerelidir?, Hayri Kozakçıoğlu Valilik Yaptığı İller, Hayri Kozakçıoğlu Evli mi?, Hayri Kozakçıoğlu İntihar mı Etti?, Hayri Kozakçıoğlu Neden Öldü?, Hayri Kozakçıoğlu Nasıl Öldü?

Hayri Kozakçıoğlu Türkiye’nin ilk OHAL (Olağanüstü Hal) bölge valisiydi. OHAL bölge valiliği, PKK terörünün tırmanışa geçtiği 1980’li yıllarda kurulmuştu. Dönemin Başbakanı Turgut Özal OHAL bölge valiliğine Hayri Kozakçıoğlu‘nu atadı. Kozakçıoğlu bu göreve atanmadan önce; Erzurum, Adana, Sakarya ve Diyarbakır gibi önemli illerde valilik yapmış tecrübeli bir isimdi. Kozakçıoğlu’nun bölge valiliği dönemi PKK terörü ile mücadelenin en yoğun olduğu dönemlerden biri oldu.

Hayri Kozakçıoğlu 1938 yılında Manisa Alaşehir’de doğdu. İdarecilik kariyerine ise 1959 yılında kaymakam olarak başladı. OHAL bölge valiliği görevinden sonra 1991 yılında İstanbul valiliğine atandı. 1995 yılındaysa siyaset dünyasına adımını attı. 2 dönem DYP İstanbul milletvekilliği yaptı.

Hayri Kozakçıoğlu’nun adı bir dönem soruşturmalarla anıldı. Bölge valiliği yaptığı dönemde Kuzey Irak’tan göç eden kürtler için gönderilen 2 milyar lirayı hesabına geçirmekle suçlandı. Kozakçıoğlu söz konusu parayı 12 Ağustos 1991’de getirdiğini ve 18 Ocak 1993’de bölge valiliğinin talebi üzerine geri gönderdiğini, parayı dönemin içişleri bakanı Mustafa Kalemli’nin onayıyla aldığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here