HDR Fotoğraf Tekniği Nedir?

0
66
HDR fotoğraf nedir

HDR, yani “High Dynamic Range“, yüksek dinamik aralığı anlamına gelir. Fotoğraftaki aydınlık yüzey ile karanlık yüzey arasındaki ışık şiddetinin farkıdır, fotoğrafın dinamiklik kademesini belirler ve farklı değerlerde pozlanmış, en az 3 karenin birleştirilmesiyle oluşur. Doğal pozlar arayanların çok tercih ettiği bir teknik gibi görünmese de dramatik etkileri fotoğrafçıların ilgisini çekiyor olacak ki HDR çalışmalar fotoğraf kareleri arasında karşımıza sık sık çıkıyor.

SLR veya DSLR makinelerin algılayabileceği ışık şiddeti belirli sınırlar içindedir ve bu değerdeki fotoğraflar LDR yani “Low Dynamic Range” olarak adlandırılır. Fotoğrafta ışık ve gölge oranları ne kadar optimize edilse de maalesef LDR sınırları içinde kalır, bu yüzden farklı ışık değerlerinin optimize edilmesi ve karenin ışık patlaması veya kararma yapmadan en iyi şekilde algılanması için dinamik kadememizin yardımcı programla yükseltilerek işlenmesine HDR denir.

Eğer pozlama yapmayı biliyorsanız ve pozlama telafi konusunda yeterli bilgiye sahipseniz o zaman HDR fotoğraf çekmek için tüm bilgilere sahipsiniz demektir. Basit bir HDR yaratmak için pahalı ekipmanlara ihtiyacınız yok, hemen her dijital fotoğraf makinesi ile buna sahip olabilirsiniz. Doğru pozlama için gerekli bileşenler diyafram, enstantane hızı ve ISO’dur. Bu değerleri birbirinden bağımsız şekilde kullanarak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey ise pozlama telafisi ve EV değerleri ile uğraşmak olacaktır.

HDR fotoğraf nedir

HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Arka fonunuzda Güneş gibi kuvvetli bir ışık kaynağı varsa, karenizde çok parlak bir şekilde yer alacaktır ve ışık kaynağının önündeki diğer objeler fotoğrafta karanlık, hatta siluet şeklinde görünecektir. Böyle bir ortamı HDR tekniğiyle pozlayarak düzenlediğinizde güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Bazense kuvvetli bir ışık kaynağı olmasa da ışığın yine de homojen olmadığını fark edersiniz, bazı bölgeler fazla aydınlık, bazı bölgeler ise fazla karanlık olabilir. HDR fotoğraf çekerken işe koyu ve açık alanlar arasındaki denge sağlanarak başlanmalıdır. Bu farklı olan bölgeleri ise tek kare bir fotoğrafta dengeye getirmeniz mümkün değildir, bu sebepten anı konumda çekeceğiniz ve farklı ışık değerlerine sahip kareleri ayrı ayrı optimize etmeniz gerekir. Oluşturulmak istenen fotoğrafı, -2 Ev, 0 Ev, +2 Ev şeklinde minimum üç farklı pozda çekip ya da pozlama süresiyle oynayarak koyu, orta ve açık parlaklık değerlerinde pozlayabilirsiniz.

Her fotoğrafı HDR olarak düşünemeyiz. HDR fotoğrafta en önemli olan unsur mutlak hareketsizliktir. Fotoğrafların bire bir aynı olması gereği de, onları sonradan birleştireceğiniz için önem kazanır. Yani karede hareket ya da arka arkaya çekeceğiniz fotoğraflarda titreme ya da kayma olmamasına özen göstermelisiniz. Rüzgarlı havada çekim yapmanız da sıkıntı yaratabilir. Mesela rüzgar kuvvetliyse gökyüzündeki bulutlar çok hızlı hareket ediyor, ya da yapraklar sallanıyor olabilir, riske atmamak için insan ve hayvan gibi hareket edebilecek nesneleri de kareye almamanız daha başarılı sonuçlar doğuracaktır.

HDR çekim Tarihi yapılarda ve özellikle iç mekan çekimlerinde çok büyük kolaylıklar sağlar. Belki uzun yıllar kat ederek ulaştığınız bu yapılarda iç aydınlatmalar, ekstra spotlar ya da reflektörler olmadan oldukça zayıftır ya da zaten hiç yoktur. Yani ışıklarınız, flaşlarınız gibi ekipmanlarınızı yanınıza almadıysanız normal şartlar bir binanın iç dokusunu fotoğrafınıza yansıtmanız pek de mümkün değildir. HDR ile ise ters ışığa rağmen her ayrıntı tek tek görünebilir hale getirilebilir. Rüzgar ve sallantı olmasa da çekim yaparken makinenizi titretmemeniz oldukça önemlidir. Bunun için tripoddan yararlanabilirsiniz.

Eğer program olarak Photomatix’i kullanıyorsanız elde edeceğiniz HDR fotorğaflar kahverengi veya mavi tonun daha ağırlıkta olduğu sonuçlar elde edeceksiniz. HDR’ın özü kontrast değeri, yani tonlar arasındaki farklılığın şiddetinin gözler önüne serilmesi olsa da, aşırı tonlamadan ve vurgudan kaçınmalısınız. Değiştirmeyi tercih ettiğiniz bir takım ufak detayları daha sonra Photoshop kullanarak farklı renk filtreleri ya da Selective Color seçeneği ile tekrar düzenleyebilirsiniz.

Adım Adım HDR fotoğraf çekmek…

– Tripodu kurup makineyi tripod üzerine sabitleyin.

– Kabloyu, deklanşörü veya kumandayı kullanıma hazır hale getirin.

– Ortamın ışığına göre enstantaneyi ve duruma göre diyafram ayarını yapın. Ayrıntılara odaklanabilmek istiyorsanız diyafram değerini yüksek tutun, odakladığınız noktayı netleyip, arka plandaki ortamı daha flu halde tutmak istiyorsanız ise düşük bir diyafram değeri kullanın.

– Otomatik netleme yapıldıktan sonra makineyi manuel ayarına getirin.

– Noise’lardan kurtulmak için makinelerde -2, 0, +2 pozlama yapacak şekilde 3’lü brackete alın ve 3 kare çekimi peş peşe gerçekleştirin. Bracketsiz çekim yapacaksanız enstantaneyi el ile ayarlayın. İlk kare 0 (sıfır) pozlamada, diğer iki kareyi ise -2 ve +2 poz değerinde çekin.

– En iyi sonucu alabilmek için fotoğrafı RAW formatında çekin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here