Herkes Diş Beyazlatma Yaptırabilir mi?

0
60

Diş beyazlatma öncesi kişi muayeneden geçiriliyor. Çünkü beyazlatma işlemi yaptıracak kişinin diş minesinin ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekiyor. Ağız ve diş sağlığında problem görülen kişiler, diş ve dişetleri beyazlatma işlemine uygun hale getirildikten sonra beyazlatma işlemi yaptırabiliyor.

Diş beyazlatmaDiş beyazlatma işlemi diş gelişimini tamamlayan herkese uygulanabiliyor. Ancak İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şölen Günal, çok genç yaşlarda beyazlatma işlemi yapılırsa sonrasında hassasiyetin artabileceği bilgisinin hastaya verilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Yine dişlerinde aşınmaları fazla olan ya da çatlak tarzı oluşumları bulunan hastalarda da bu durum söz konusu olabiliyor.

Hamile ve emziren kadınların; bağışıklık sistemi sorunları, AIDS vb. ciddi bir hastalığı olanların; fotokemoterapi uygulanan ışığa hassas kişilerin; reçeteli, reçetesiz veya homeopatik olarak fotoreaktif ilaç veya madde kullanan kişilerin diş beyazlatma işlemi öncesi doktorlarına danışmaları öneriliyor.

Diş Beyazlatma Neden Diş Hekimi Kontrolünde Uygulanmalı?

Piyasada satılan ve bilinçsizce ithal edilen bazı beyazlatma ürünlerinin, içeriğindeki asit ve aşındırıcı maddelerden dolayı dişlerde kalıcı hasar bıraktığı tespit edilmiş bulunuyor. Bu nedenle kişiye özel en doğru ve sağlıklı diş beyazlatma yöntemi ancak bir diş hekimi tarafından uygulanabiliyor.

Diş Beyazlatma Kaç Seans Sürüyor?

Diş beyazlatma süresi ve dişlerin ne kadar beyazlayacağı kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Diş Hastanesi kliniklerinde led ışıklarla yapılan beyazlatma işlemiyle tek randevuda 15’er dakikalık 2-3 seans sonrasında dişler istenilen beyazlığa kavuşabiliyor.

Diş Beyazlatma Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Diş beyazlatma işlemi sonrası diş beyazlığının ömrü hekim tavsiyelerine uymakla doğru orantılı. Çay, kahve, sigara, kırmızı şarap gibi renklendirici gıdaların tüketilmesine ve ağız hijyenine dikkat edildiği takdirde küçük rötuşlarla uzun süreli diş beyazlığı sağlanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here