Horasan Örgütü Nedir? Horasan Örgütü Amacı Nedir?

0
119 okunma

Bugünkü haber bültenlerinde ABD uçaklarının Suriye’deki Horasan Örgütü‘ne ait mevzileri bombaladığı ve Amerikalı yetkililerin Horasan Örgütü’nün IŞİD’ten daha tehlikeli olduğu açıklamasını yaptığını gördük. Böylece uzun zamandır Orta Doğu’nun başına bela olan IŞİD’ten sonra Horasan isimli bir örgütün ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı soruları herkesin merak ettiği sorular haline gelmiş oldu. Bu yazımızda Suriye’de faaliyet gösteren Horasan Örgütü hakkında bilgiler vereceğiz. Horasan Örgütü nedir? Horasan Örgütünün amacı nedir? Detaylar yazının devamında.

Horasan Örgütü Nedir?

Horasan örgütünün El Kaide bağlantılı Nusra cephesi içinde örgütlenen ve IŞİD’den daha tehlikeli olan bir örgüt olduğu söyleniyor.

Bu örgüt Suriye’de Nusra Cephesi içinde konuşlanmış durumda ve tıpkı Nusra cephesi gibi El Kaide Lideri Eymen El Zevahiri tarafından yönlendiriliyor. Adamlarının büyük çoğunluğu Afganistanistan, Pakistan, Kafkasya ve Afrika’dan geliyor. Kuveytli Muhsin El Fadhli tarafından yönetildiği düşünülen örgüt Avrupa’dan da militan bulmaya çalışıyor.
ABD yöneticileri basına verdikleri demeçlerde bu örgütün kendileri açısında IŞİD’ten daha tehlikeli olduğunu ifade ediyorlar. Zira çok fazla adamı olmayan bu örgüt Suriye’deki savaştan çok ABD ve Batı güçlerini hedef alıyor ve buralarda eylemler yapmayı planlıyor.
ABD, Fadhli’nin 11 Eylül saldırılarını önceden bilen ve Usame Bin Ladin ile yakın olan birkaç kişiden biri olduğunu savunuyor.

ABD ve Avrupa güvenlik güçleri, yeri ve zamanı tahmin edemeseler de bu örgütün kendi ülkelerinde de eylemler gerçekleştirmek isteyeceğinden emin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here