İltimas Ne Demek?

İltimas
İltimas

Son zamanlarda popüler olan Murat Boz ve Gülşen’in düet şarkısının adı olan İltimasın ne demek olduğunu merak edenler için araştırdık. İlk olarak Osmanlıda kullanılarak toplum düzeninin bozulmasına yol açan İltimas kelime olarak iki anlam ifade etmektedir. Birinci anlamı haksız yere adam kayırma, yasa ve kurallara uymaksızın adam kayırma, İltimasın diğer bir anlamı da  birinci anlamından çok uzak değil, birine herhangi bir konuda öncelik tanıyıp ona ayrıcalık sunmadır. Gülşen ve Murat Boz düetinde seslendirdikleri İltimas şarkısında şarkının adını taşıyan İltimas kelimesinin ayrıntılı anlamlarını, İltimas kelimesinin Kökeni nedir?, İltimas Nedir?, İltimas Ne Demek?, İltimasın Kelime Anlamı Nedir?, İltimas Cümle İçindeki anlamını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İltimas Ne Demek?

İltimas
İltimas

Kökeni Arapça bir kelime olan “İltimas” adam kayırma, ayrıcalık ve kurallara uymadan yapılan arka çıkma anlamlarına gelmektedir.

“Kendini bilmezsen, sil kendini sil.
Kendine “iltimas” eyle gönül…”

Murat Boz ve Gülşen Düet şarkısı İltimas‘ın burada kullanılan anlamı, Kendine ayrıcalık tanı (Kayır) Gönül… anlamı taşır.

“Şimdi bir de tavsiyeden iltimastan bahsediyorlar.” Bu sözde de Nazım Hikmet İltimas kelimesi ile güzel bir sözü bizlerle paylaşmış.

İltimas kelimesi deyim olarak da kullanılır.

“iltimas etmek (veya geçmek)”

“iltiması olmak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here