İnsanlar Neden Sigara İçer?

İnsanlar neden sigara içer
İnsanlar neden sigara içer

Hızlı Erişim Menüsü

İnsanlar Neden Sigara İçer?

Sigara kullananların çoğu sigaraya genç yaşta başlar ve yetişkinlik dönemlerine geldiklerinde sigara bağımlısı olurlar. Bunlardan bazıları sigarayı bırakmayı denerler ama bazıları çok kuvvetli olan sigara bağımlılığına yenik düşerek yeniden içmeye başlarlar. Sigara içmek aynı zamanda bırakması çok zor bir alışkanlıktır. İnsanların sigara içmesinin çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerden yazımızın devamında bahsetmeye çalıştık.

Gençler Neden Sigaraya Başlar?

Gençlerin sigaraya başlamasının nedenleri arasında olgun görünmek istemek, arkadaşları gibi olmak ve denemek olmak üzere üç ana madde vardır. Özellikle ebeveynlerinin ve yetişkin yakınlarının sigara içtiğini görmek, gençlerin sigaraya olan merakını daha fazla artırmaktadır. Arkadaşlarının ya da sevgililerinin sigara içmesi de gençleri sigara içmeye teşvik eden en büyük etkenlerdendir. Sigara içmeye teşvik eden bir neden de ebeveynler tarafından bunun çok sert bir dille yasak olduğunun dile getirilmesidir.

İnsanlar neden sigara içer
İnsanlar neden sigara içer

Yetişkin İnsanlar Neden Sigara İçer?

Yetişkinlerin sigara içmesinin nedenleri, gençlerinkilere göre biraz daha farklıdır. Bu nedenler arasında ekonomik nedenlerden kişisel sorunlar ve strese kadar birçok madde vardır. İşsiz olmak ya da çalıştığı işte kazandığı paranın kendisini ve ailesini rahat geçindirecek düzeyde olmaması, yetişkinleri strese sokan en önde gelen nedenlerdendir. Bir başka neden ise kötü giden bir evlilik ya da ilişkide sözlü ya da fiziki baskılara maruz kalmak olabilir. Tüm bu insanlar rahat hissetmek ya da zor bir dönemden geçmekte iken güçlü olmaya çalışmak için sigaraya başvurabilmektedir.

Genç ya da yetişkin, bazı insanlar ise sigaranın kilo kontrolü sağladığına inandıkları için sigara içerler. Sigara içenler, içmeyenlere göre ortalama 7 kilo daha zayıftırlar. Sigara içmek iştahı azalttığı gibi, aynı zamanda koku ve tat alma duyusunu da zayıflatan bir etkendir. Sigarayı bırakanların kilo almalarının sebebi de yiyeceklerin kokularını ve tatlarını daha iyi aldıkları için, yeme içmenin çok cazip gelmeye başlamasıdır.

Son olarak bazı insanların sigaraya ölümüne bağımlı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu insanlar sigaraya aşıktırlar ve sigaranın kendilerine çok büyük bir zevk verdiğini düşünmektedirler.

Konumuz İnsanlar Neden Sigara İçer? olduğu için sigaranın zararlarına değinmedik. Sigaranın zararlarını anlatmakla bitiremeyiz ancak bir başka yazımızda o konuya da değineceğiz.

Sigarayı bırakmak istiyorsanız daha önce yayınladığımız Sigara Bırakma Yolları? Sigara Nasıl Bırakılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Yorum

  1. yazı çok güzel beğenerek okudum..bide bırakma zamanları vardır.ev kuvvetli an dönüm noktası olabilir hayatınızda…çocuk olduğu zaman..bütün anne babalar bırakır inşallah 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here