İntel ve AMD İşlemciler Arasındaki Farklar

0
177 okunma
intel amd karşılaştırma
intel amd karşılaştırma

Günümüz teknoloji dünyasında her işlemci firmasının farklı ürünleri ve her ürünün farklı avantajları bulunuyor. Örneğin intel firmasının işlemcileri overclock konusunda oldukça gelişmiş durumda.

Overclock, işlemcinin var olan hızından daha hızlı çalışır hale getirilmesi işlemidir. Bugün, anakart üzerinde yapılacak bazı ayarlar sayesinde intel’in 3.0 Ghz hızında çalışan bir işlemcisi overclock işlemi ile 4.5 Ghz hızına çıkabiliyor. Buda işlemci hızında %50 oranda bir artış anlamına geliyor. AMD işlemcilerde bu oran yeni yeni %20-25 seviyelerine çıkmıştır. Overclock özelliği verdiği paranın karşılığını daha fazla almak isteyenler için gerçekten gözle görülür bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

AMD daha çok fiyat/performans açısından dengeli işlemcilerle kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Sonuç olarak günümüzde İntel olsun, AMD olsun her iki işlemci firması da kullanıcıların isteklerini yeterince karşılayabilecek ürünler sunuyor. İşlemci seçimi konusunda bilgisayarı ne amaçla kullanacağınız seçiminize yardımcı olacaktır. Örneğin sadece internet kullanımı için bir bilgisayara ihtiyacınız var ise, işlemci seçimi konusunda çok fazla düşünmenize gerek yok. İntel ya da AMD her ikisi de bu kullanım için güvenilebilecek işlemcilerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here