İnternet Vergi Dairesinde Trafik Cezası Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

0
115

11 Eylül 2014 tarihinde Ankara’dan memleketim olan Eskişehir’e yolculuk yaparken Eskişehir’e yaklaşmanın verdiği heyecanla arabamın gazına biraz fazla basmışım. (Basmışım diyorum çünkü gerçekten bilinçli olarak yaptığım bir şey değildi.) Yaklaşık 130 KM hızla giderken yolun sağındaki trafik polisi arabasını fark etmemle ayağımı gazdan çekip frene bastım. Ancak iş işten geçmişti ve hız göstergesine baktığımda 123-124 KM hızla RADAR‘ın yanından geçtiğimi fark ettim. İleride bir kontrol noktası olduğunu ve beni kesin durduracaklarını düşündüm. Ancak Eskişehir’e varana kadar karşıma hiçbir kontrol noktası çıkmadı. Durum böyle olunca bende eğer RADAR‘a girdiysem trafik cezasının plakaya yazıldığını ve adresime gönderileceğini içimden geçirdim.  Gerçekten de düşündüğüm gibi oldu ve 18 Ekim 2014 tarihinde Trafik Cezası Tebligatı posta yolu ile adresime geldi. İnternet Vergi Dairesinde Trafik Cezası Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

Trafik Cezası İnternet Vergi Dairesinde Gözükmüyor
Trafik Cezası İnternet Vergi Dairesinde Gözükmüyor

Trafik Cezası İnternet Vergi Dairesinde Gözükmüyor Ne Yapmalıyım?

Artık olan olmuştu ve trafik cezasını ödemem gerekiyordu. Biliyorsunuz ki Trafik Cezası‘nı tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde öderseniz %25 indirim yapılıyor. “Hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmaktrafik cezasının bedeli şu anda 172 TL ve bu cezayı 15 gün içinde ödersem, ceza bedeli 129 TL’ye düşüyor. Bu cezayı ödemek için İnternet Vergi Dairesi sitesine girdim. Trafik Cezası Sorgulama bölümünden plakamı, TC kimlik numaramı ve tescil tarihini girerek cezayı sorguladım. Ancak İnternet Vergi Dairesi‘nde yaptığım sorgulama sonucunda “Trafik Para Cezası Borcunuz Bulunmamaktadır.” şeklinde bir mesajla karşılaştım. Daha sonra yaptığım kısa süreli araştırmada trafik cezalarının İnternet Vergi Dairesi’nin sistemine çok geç düştüğünü öğrendim. Tabii İnternet Vergi Dairesi‘nde “Beyanlı Trafik Cezası Ödeme” seçeneği olduğu için cezanın gözükmemesi onu ödeyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Beyanlı Trafik Cezası Ödeme seçeneğini kullanarak size tebliğ edilen Trafik Cezası’nı ödeyebilirsiniz. Eğer trafik cezasının İnternet Vergi Dairesi’nin sistemine düşmesini beklerseniz, ilk 15 gün içinde ödemeniz halinde yapılacak olan %25 indirimi kaçırırsınız.

Güncel RADAR Trafik Cezaları 2014

Hız sınırlarını %10’dan %30’a kadar aşmak = 172 TL (Ayrıca 10 Ceza Puanı)

Hız Sınırlarını % 30’dan fazla aşmak = 356 TL (Ayrıca 15 Ceza Puanı)

Trafikte kurallara harfiyen uymanızı, aksi takdirde her türlü maddi ve manevi yaptırımla karşılaşacağınızı hatırlatarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here