iOS 8 İşletim Sistemi’ndeki Yenilikler Neler, Ne Zaman Çıkacak?

0
70

Apple iOS 8 ile Kullanıcılarını Memnun Edecek

Bir önceki işletim sistemi olan iOS 7 ile benzer özellikle taşıyacağı açıklanan iOS 8, Apple’ın San Francisco Moscone Center’da düzenlediği geleneksek geliştirici konferansı WWDC‘de tanıtıldı. 2014 Eylül ayında tüm iOS cihaz sahiplerinin kullanımına açılması beklenen işletim sisteminde, Apple severleri memnun edecek pek çok özellik var. Bu özellikler arasında en çok dikkat çekenlerden biri de bildirimlerin kilit ekranında veya herhangi bir uygulama içerisindeyken cevaplanabilmesi. Sistemin getirdiği diğer yeniliklerden biri de çoklu görev ekranı ile karşımıza çıkıyor. Artık gün içerisinde sıkça iletişim halinde bulunduğumuz kişileri ekranın sol üst tarafındaki bölgeye ekleyerek daha hızlı bir iletişime olanak sağlamış oluyorsunuz.

iOS 8 Yeni Özellikler Neler
iOS 8 Yeni Özellikler Neler

iOS 8 ve Sağlık Uygulamaları

Apple’ın son zamanlarda verdiği iş ilanlarında da anlaşılacağı gibi, sağlık alanında ciddi bir atılım yapması öngörülüyordu. Beklendiği gibi iOS 8‘de sağlık odaklı uygulamalar ön planda olacak. Health Kit adı verilen yeni uygulama sayesinde, anlaşmalı hastanelerden randevu alınabilecek, Nike Fuelband vea iOS uyumlu başka bileklik ya da saat yardımı ile verilerinizi inceleyebileceksiniz. Sağlık uygulamaları kişiye özel verileri hafızasında tutacak. Veriler; Passbook tarzı uygulama ile şifrelenecek, M7 işlemcisi iPhone 5S‘te de çalışacak. En son çıkacak olan iWatch‘ta da bu özelliğe yer verilecek. Ayrıca sizin ani bayılmanızı uygulama sezerek, bunu en yakın sağlık kuruluşuna aktaracak. Bu aktarımı NFC mi yoksa kablosuz ağ yöntemiyle mi gerçekleştireceği hakkında herhangi bir şey söylenmedi. Lakin uygulamaların yaşayacağınız sağlık problemlerini sezip, yardım edeceğini, Apple Yazılım Mühendisi Craig Federighi anlattı.

iOS 8’de Siri

Appel’ın sesli asistanı Siri, iOS 8 güncellemesi ile birlikte her zamankinden daha güçlü bir konuma geldi ancak hala Türkçe desteği yok. Eskisine nazaran söylenenleri daha çabuk anlayabilmesi ise artılarından sadece biri. Bir de ek özellik olarak, Siri’ye yardımcı Shazam geldi. Artık güzel asistanınız Siri, müzikleri bulmak konusunda da size yardımcı olacak ve iTunes üzerinden içerik almanıza da olanak sağlayacak. Böylelikle rakiplerine ciddi bir fark atmış gibi görünüyor.

QuickType Klavye

Mükemmel yazı deneyimini henüz hiç bir firmanın sunamamış olması, Apple’ın bu konuda hiçbir atılım yapmayacağını söylemiyordu elbette. Bu eksikliğin farkında olan Apple, QuickType isimli yeni klavyesini iOS 8 ile birlikte kullanıcılarına sunacak. Tasarım ve boyutta herhangi bir farklılığa gidilmeyen klavyedeki özellik ise şu şekilde; siz henüz metninizi yazarken, sizin ne demek istediğinizi anlayarak, ona uygun tahminlerini yürütüyor. Bu özellik elbette şimdiye kadar yapılmış ilk özellik değil ancak, Apple tarafından yorumlanmış sürümünü kullanıcıların merakla beklediği apaçık ortada.

WhatsApp’ı Geride Bırakır mı?

Etkinlikle mesajlaşma uygulamasından sık sık söz edildi. Mesajlaşma uygulamasının en çok kullanılan iOS uygulaması olduğunun altını çizen Apple, iOS 8‘de grup mesajlaşma adını verdiği özellik sayesinde çoklu görüşmeler de yapılabileceğini açıkladı. Aynı özelliğin WhatsApp’ta da olduğunu düşünürsek, farkın ne olduğu akla gelen ilk sorulardan biri. İşte fark şu; grup üyelerinin bir konu üzerinde tartışmaları esnasında sessiz kalmayı tercih eden kişi, WhatsApp’ta sürekli bildirime maruz kalıyor, bir süre sonra da gruptan ayrılıyordu. Ancak iMessage’da kişi, konuşmayı sessize alarak, sürekli gelen bildirimlerden kurtulacak gibi görünüyor. WhatsApp’ı andıran bir başka özellik ise, lokasyon paylaşımı. Konuşmalarınızda, bulunduğunuz yeri göndermek için kolaylıkla açacağınız harita sayesinde, arkadaşlarınızla çok rahat yüz yüze görüşebileceksiniz. Aynı özelliğin WhatsApp’ta da olduğunu düşünürsek, iOS 8’in iMessage’ı ile arasında bir rekabet olacak gibi göründüğünü söyleyebiliriz. Lokasyon göndermede ufak bir fark göze çarpıyor. Zamanlamayı ayarlayabiliyorsunuz. 1 saat sonra, gün içinde ya da sonsuza kadar paylaş seçeneklerini ayarladığınızda, isteğinize göre paylaşım yapabiliyorsunuz.

iOS 8 ile AppStore’da Yeni Özellikler Geliyor

Uygulama dükkanı AppStore’da gelişme devam ediyor. Milyonlarca uygulamanın olduğu platform, daha kolay uygulama sunabilir hale geldi. Artık uygulamanın işlevine göre arama yapmak mümkün. Bu sayede en sık aratılan uygulamalar hangisi ona da göz atabileceksiniz ve AppStore’un ayrı bir güzelliği olarak kişiye özel bir halde olacak. AppStore’da da artık Google Play Store’da olduğu gibi uygulamaların videolu anlatımı olacak. Güvenlik anlamında da bir tık daha ilerleme kaydeden AppStore, çocukları ile başı belada olan aileleri düşünmüşe benziyor. iDevice üzerinden milyonlarca dolarlık uygulama satın alan çocuklar, ailelerini zaman zaman zor duruma düşürebiliyordu. Bu konuda yeni bir sistem geliştiren Apple, çocuğun satın almak istediği uygulamada, kredi kartı sahibinin onayını istiyor. Bu sayede yanlışlıkla satın almaların da önüne geçileceği düşünülüyor.

iOS 8 ile iCloud’tan Alan Satın Almak Artık Daha Ucuz

Gün geçtikçe bulut depolamaya daha çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, Apple insanların bu ihtiyacını karşılamak için iCloud‘daki alanını genişletti. 20 GB’lık iCloud alanı satın almak eskisine nazaran çok daha ucuz. Artık yıllık 20 dolar gibi bir para ödemek yerine 20 GB alana sahip olmak isteyenler 0.99 dolar ödeyerek çok daha karlı bir iş yapacaklar. Aynı zamanda daha fazla alana ihtiyaç duyanlar için 200 GB’lık alan aylık 4.99 dolar.

iOS 8 ile Kendi Uygulamanızı Tasarlayabileceksiniz

Apple, gerek bilgisayar gerekse mobil işletim cihazına program tasarlarken Objective C program dilini kullanıyordu. Yani Microsoft’taki C programlama dili gibi. Objective C olmadan, hiçbir Apple programının programlanamayacağını belirten Apple yetkilisi Swift ile Objective C’yi bir adım daha öne götüreceklerini belirtti. Swift; iOS ve OS X uygulamalarının, iki kat daha hızlı çalışmasını sağlayacak. Apple, oyunlarda doku filtresi kalitesinin de Swift ile arttırılabileceğini belirtti. XCode 6 Beta’yı şimdiden indirip, sonbahar ayında gelecek olan yeni işletim sistemi iOS 8 ve OS X Yosemite’nin içinde gömülü olarak gelecek olan Swift ile kendi programlarınızı tasarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here