iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Detaylı İnceleme

0
57

Tutkunları uzun süredir bekliyordu. iPhone 6 ve daha büyük ekranlı modeli iPhone 6 Plus, Eylül başında tüm görkemiyle tanıtıldı. 26 Eylül’de de ülkemizde satışı başlayan iki model, öncekilere göre daha büyük ve her anlamda daha gelişmiş özelliklere sahip. iPhone 5S’in piyasaya çıkmasından hemen sonra iPhone 6‘ya dair tahminler ve çeşitli söylentiler yayılmaya başlamıştı. Sosyal medya platformlarına, firmadan sızdırıldığı iddia edilen onlarca farklı tasarım servis edilmişti. Büyük bir merakla Eylül ayının bekleyen kullanıcılar iki ayrı modele merhaba dedi.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus İnceleme ve Yorumları
iPhone 6 ve iPhone 6 Plus İnceleme ve Yorumları

En İnce ve En Büyük iPhone 6

Her ayrıntısı incelikle oluşturulmuş iPhone 6, yumuşak hatlı ve kesintisiz bir tasarıma sahip. Ekran ise şimdiye kadarki modellerin en incesi. Yüksek kalitede anodize alüminyum, paslanmaz çelik ve camın kusursuz birlikteliğinden oluşan stil sahibi tasarım aslında binlerce küçük detayın bir araya gelmesi ile ortaya çıkmış durumda.

Bu yenilikçi tasarımda keskin köşeler, boşluk yok. Büyük kavramına meydan okurcasına, hem geniş hem de ince bir dizayn yaratılmış. iPhone 5S’in 7.6 mm’lik profilinin yanında iPhone 5 sadece 6.9, iPhone 6 Plus ise 7.1 mm’lik kalınlığa sahipler.

iPhone 6’da çipler, piller ve donanıma ait tüm güçlü parçalar da yoğunlaştırılmış. Yalnızca bununla da kalmayarak kapasiteleri arttırılmış ve son teknolojik sistem ile de geliştirilmiş.

Yeni Tasarım ve iOS Sürümü

iPhone 6, iOS 8 ile birlikte geldi. Apple böylece yeni akıllı telefonunu yalnızca fiziksel tasarımıyla değil, yepyeni bir yazılım sistemiyle de yaratmış oldu. iOS’ta tanımlı kaydırma hareketleri iPhone 6 için uyumlu hale getirildi. Her fırsatta te elle kullanıma verdiği önemin altını çizen Apple, böylece bu özelliği yeni modeline de taşımış oldu. Ulaşılabilirlik gibi yeni özelliklerin eklendiği yeni sürümde farklı etkileşim çeşitleri de mevcut; ana ekran düğmesine çift tıklayın ve ekranı aşağı kaydırın, tüm ekran başparmağınızın hizasına geliyor. Kullanıcı dostu tasarımın yanında hareketlere de akıcı bir dinamizm katmış oldu.

iPhone 6’nın Kamerası

iPhone 6 Plus, sahip olduğu iSight kamerayla 8 MP çözünürlük ve f/2.2 diyaframa sahip. 43 megapiksele kadar panoramik çekim yapabilen kamera 30 ile 60 fps hızında 1080p video kaydı yapabiliyor.Ön kamera ise 2.2 diyafram açıklığına sahip ve yüzde 81 daha fazla ışık alıyor. Geliştirilmiş görüntü stabilizasyonu ile daha kaliteli fotoğraflar sunan iPhone 6 Plus, yeni megatrendlerden biri olan selfie’lere de yeni bir soluk kazandıracak gibi.

iPhone 6’nın işlemcisi

Yeni iPhone 6, ikinci nesil 64 bit masaüstü sınıfı yapıya sahip A8 çip barındırıyor. Bir önceki işlemci A7’den yüzde 13 daha küçük olan bu birim, yüzde 25 daha hızlı performansa olanak sağlıyor. M8 hareket işlemcisi, aralarında yeni bir barometrenin de bulunduğu gelişmiş sensörlere sahip. Bu teknoloji ile hareketler etkili bir şekilde değerlendiriliyor ve gücü maksimum seviyeye taşıyabiliyor.

iPhone 6’nın Pil Ömrü

Apple, iPhone 6’nın 5S’ten daha iyi bir pil ömrüne sahip olduğunu söylüyor. iPhone 6 Plus’ın 5.5 inç ekran ile genişleyen boyutu pile de olumlu yansımış durumda. iPhone6 Plus, 80 saat müzik, 14 saat video, 12 saat Wi-Fi, LTE ve 3G internet deneyimi sunuyor. 24 saat 3G konuşma süresi sağlayan yeni cihazın bekleme süresi ise 16 gün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here