iPhone’un Eksik Yönleri Nelerdir?

0
159 okunma
iPhone Eksikleri Dezavantajları
iPhone Eksikleri Dezavantajları

iPhone’un en önemli eksik yönlerinden bir tanesi bluetooth fonksiyonunun bulunmamasıdır. Aslına bakarsanız iPhone’da bluetooth fonksiyonu var. Ancak bu fonksiyon yalnızca kulaklık ve benzeri cihazlarla haberleşmek için kullanılabiliyor. Bir başka cep telefonuna ya da bilgisayara bağlanılıp dosya transferi yapılamıyor.

Bir diğer eksiklik ise cihazın tek parça olacak şekilde tasarlanmasından kaynaklanan bir pil değiştirememe sorunudur. Apple firmasının ürettiği iPod cihazında da aynı problem mevcuttu. Normal şartlarda iPhone’un pil ömrü 2 yıl civarındadır. Pil ömrü tükendiğinde cihazın mutlaka servise götürülmesi gerekiyor. Bu da yüksek servis maliyetlerinin ortaya çıkması gibi sıkıntılar oluşturuyor. Aslında kullanıcı risk alıp pili kendisi değiştirebilir, fakat gerçekten ince bir iş olduğu için cihaza ekstra zararlar verilmesi büyük olasılıktır.

iPhone’un bir başka eksikliği de flash desteğinin bulunmamasıdır. Özellikle internet sayfalarında sıklıkla kullanılan flash öğeleri için destek sağlayamıyor. Bunun sebebi ise iPhone’un kullandığı internet tarayıcısının Safari olmasıdır. Ne yazık ki Safari tarayıcısında flash desteği bulunmamaktadır.

iPhone’un sayabileceğimiz eksikleri arasında bulunan bir başka eksiklik ise dosya transferi işlemi için mutlaka iTunes yazılımının kullanılmasının gerekliliğidir. Bu özellik fabrika ayarları ile gelen ve Apple firmasının birçok ürününde mevcut olan bir özelliktir. Bu özelliğinden dolayı cihaz, bilgisayar bağlantısı yapıldığında bir flash bellek ya da bir harici harddisk gibi görünmüyor. Ancak üçüncü parti yazılımlar ile cihazın belleğine doğrudan ulaşmak mümkün olabiliyor.

Bu eksikliklere ek olarak son akla gelen eksiklik, cihazın üzerinde bulunan kameranın yalnızca fotoğraf çekimi için kullanılabiliyor olmasıdır. Yani cihaz video çekimi yapılmasına müsaade etmiyor. Video kaydı yapabilmek için ekstra yazılım yüklemek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here