İstanbul’da Organik Pazarlar Nerede?

istanbul organik pazarlar

Organik Ürün Nedir ve nasıl anlaşılır?

Organik ürün, yetiştirilmesi sırasında hiçbir kimyasal madde (suni zirai gübre, zirai ilaç vb.) kullanılmayan, tamamen doğal yetişme şartlarında ve mevsiminde yetiştirilen ürünlerdir. Organik ürünlerin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış olması gerekmektedir. Organik ürün satın alırken satıcıdan bu sertifikanın gösterilmesi talep edilebilir. Sertifika dışında organik ürünün gerçekten organik olup olmadığını anlamanın birkaç yolu olduğu biliniyor. Ürünün görünümü ve kokusu organik ürün olup olmadığını kesin olmamakla birlikte belli edebiliyor. Örneğin ürünün üzerinde böcek ısırıkları bulunuyorsa, ürünün yetiştirilmesi sırasında zirai gübre ve zirai ilaç kullanılmadığını anlayabiliriz.

Peki organik ürünleri nereden temin edebiliriz?

Organik ürünleri büyük şehirlerin bazı semtlerinde kurulan organik pazarlardan temin edebilirsiniz. Özellikle İstanbul’daki organik pazarlar son yıllarda aşırı rağbet görmektedir. İnsanların organik ürünleri tercih etme nedenleri arasında ilk başta sağlıklı beslenmek gelmektedir. Son yıllarda artan kanser oranının önüne geçmek için sağlıklı beslenmek, sağlıklı beslenmek içinse organik ürünleri tercih etmek gerekiyor.

İstanbul’un organik pazarları nerede ve hangi günler kuruluyor?

Bakırköy: Her cuma, Airport AVM arkası açık otopark
Beylikdüzü: Her cumartesi, Beylik pazarı
Kartal: Her pazar, Kartal Meydanı
Şişli: Her cumartesi, Bomonti Caddesi, Pazaryeri alanı

2 YORUMLAR

  1. Organik pazar olarak anadolu yakasında tek olan kartal pazarı yetmiyor aynı zamanda tek gün olması çok kötü ama bunada şükür diyoruz.

  2. Bizler için her ne kadar geçmiş olsa da çocuklarımızın organik ürünlerle beslenmesinden yanayım. Bahçeşehir semt pazarında organik olduğu iddia edilen birçok ürün satılıyor ama insan güvenip de alamıyor. Yazınız sayesinde hiç değilse Airport ta organik pazar olduğunu öğrendim. İlk fırsatta gideceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here