işyeri hemşireliği görev tanımı

0
222 okunma
işyeri hemşireliği
işyeri hemşireliği

İş güvenliği, çalışma hayatının en önemli problemlerinden biri. Çoğu işyeri tehlikeli çalışma koşulları nedeniyle, işçilerin hayatlarını tehlikeye attığı birer ortam olarak bilinmektedir. Üstelik bu koşullar nedeniyle her yıl binlerce işçi yaralanmakta ve yüzlercesi de hayatını kaybetmektedir. Bu bağlamda iş güvenliği özellikle gelişmiş ülkelerde çok daha özenle ele alınan konulardan biri haline getirildi. Türkiye de bu anlamda geç de olsa bir adım atabilmiş ve iş güvenliği yasasını yeniden düzenleyebilmiştir.

işyeri hemşireliği
işyeri hemşireliği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenen iş güvenliği yasasına göre artık elli ve üzeri işçi bulunduran işyerleri bir işyeri hekimi ve de iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundalar. Öte yandan, özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfında yer alan işyerlerinde aynı zamanda yardımcı sağlık personeli de bulundurulabilecek. Bu personelin başında da işyeri hemşireleri geliyor.

İşyeri hemşiresi olabilmek için diploma sahibi hemşire olmak gerekiyor. Ardından bakanlığın hazırladığı müfredat doğrultusunda eğitim veren işyeri hemşireliği kurslarında eğitim görmek, bakanlığın açtığı sınava girmek ve de bu sınavdan en az 70 puan almak gerekiyor. Ancak bu prosedür tamamlandığında işyeri hemşiresi sertifikası alınabiliyor.

Sertifikalı işyeri hemşirelerinin görevleri de yine bakanlık tarafından belirlenmiştir. Başka bir deyişle, işyeri hemşiresi neler yapar sorusunu bakanlık bizzat cevaplamıştır. Bakanlığın belirlediği işyeri hemşiresi görevleri arasında; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm problemlerin saptanmasında işyeri hekimine yardımcı olmak en başta geliyor. Bunun yanında işyeri hemşireleri güvenlik problemlerinin saptanması hususunda yapılacak her türlü çalışmada gerek olursa işyeri hekimine yardım ederler. İşyerinde çalıştırılan tüm işçilerin sağlık düzeyleri ile ilgili bilgi toplama görevi de işyeri hemşirelerine aittir. Ayrıca hemşireler işçilerin sağlık ve çalışma öykülerini de derler ve düzenlerler. İşyeri hemşireleri işçilere ait periyodik muayene formunu işler, işyerinde çalışan işçilerin sağlık taramalarını yaparlar. Şüpheli bir durumla karşılaşılması durumunda, bu durumu işyeri hekimine bildirmeleri gerekir. İşyeri hemşireleri, doktorun gerek gördüğü durumlarda hasta ya da yaralı işçilerin hastane sevk işlemlerini de yapmakla mükelleftirler. İşyeri hemşireleri ayrıca işyerinde yürütülecek sağlık hizmetleri ile ilgili bir adet yıllık çalışma planı da hazırlarlar.

İşyeri hemşiresi görevleri aslında temel prensipte işyeri hekiminin işini kolaylaştırmak ve hekime yardımcı olmak olarak belirtilebilir. Yukarıda belirtilen görevlerin yanı sıra işyeri hemşireleri, doktorun kendilerinden istedikleri diğer görevleri de yerine getirmekle yükümlüdür. Öte yandan rahatsızlık hisseden işçiler doğrudan işyeri hemşiresine başvurabilir, işyeri hemşireleri gerek görürlerse vakayı işyeri hekimine bildirebilirler. Eğer ciddi bir durum söz konusu ise, vakit kaybetmeden doktoru bilgilendirmeleri gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here