İzmir Mide Ağrısı Tedavisi

0
61

MİDE NEDİR?

Mide, üst karın bölgemizin hemen alt tarafında bulunmaktadır. Midenin sol tarafında dalak, sağ tarafında karaciğer, alt kısmında kalınbağırsak, üst kısmında diyafram, arka kısmında ise pankreas yer almaktadır.
Mide, insan yaşamı için hayati organlardan birisi olup kaslardan oluşmaktadır ve genişleyebilen bir sindirim sistemi organıdır. Yemek borusu ile ince bağırsak arasında bulunur. Omurgalılar, derisidikenliler, haşaratlar ve yumuşakçalar da bulunur. Sindirimin ikinci fazında (çiğnemeyi takiben) görev yapar. Yiyeceklerin geçici olarak büyük miktarda depolandığı organdır.

Mide içinde yiyecek varsa, her 20 saniyede bir dalgalar meydana getirerek sıvı ile katıyı birbirine karıştırır (Kimus). Sonuçta krem kıvamında yarı sıvı bir materyel meydana gelir. Meydana gelen karışım ince bağırsaklar tarafından emilecek seviyeye geldiyse, azar azar miktarlarda, pilor kanalını geçerek 12 parmak bağırsağına (Duodenum) geçer.

MİDENİN GÖREVİ

Mide salgı yapan bir organdır. İç duvarlarında bulunan hücre ve bezler birçok önemli salgılar üretir: sindirim enzimleri, hormonlar, hidroklorik asit, intrensek faktör (B12 vitamininin ince bağırsak son kısmından emilmesi için bu faktörün varlığı şarttır). Mide kendi çıkardığı asitten kendini korumak için yapışkan, alkalen-bazik bir mukus da üretir.

MİDE NASIL ÇALIŞIR?
Mide, besinleri eritmek için, mide bezleri yardımı ile pepsin, hidroklorik asit ve çeşitli enzimler salgılar. Salgılanan bu enzimler besinlere karışarak kimüs’ü oluştururlar.

Mide salgıları: Mide salgılarının geneli mide iç duvarından salınır ve mide içerisinde besinlerle karışık bulunur.

Bu salgılar zamanla on iki bağırsak kanalına itilir. Mide ağrılarına neden olan sebeplerden en yaygını bu salgıların miktarıdır. Ruhsal durumunuzun yanı sıra yediğiniz besinlerin; İriliği ufaklığı, Baharat içeriği, Yemeğin pişirilmesinde kullanılan yağlar, Gün içerisinde kullandığınız ilaçlar gibi birçok durum da mide salgılarınızı olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

MİDE AĞRISI NEDİR? MİDE AĞRISI NASIL OLUR?

Mide ağrılarının karakteristik bir özelliği batma gibi bir ağrıyla birlikte seyreden ağırlık hissidir. Birçoğumuz, yediğimiz yemekten sonra karın ve mide ağrısı çekeriz. İzmir Hastanesi doktorları çözüm bulma konusunda çok başarılıdırlar. Belki de hiçbir şey yemeden de bu ağrıyı hissederiz. Bunun nedeni fizyolojik olabildiği gibi psikolojik de olabilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken şey; bu ağrıların, bir hastalık sonucu mu yoksa basit bir hazımsızlık problemi sonucu mu oluştuğu bilgisidir. Bu bilgi sayesinde erken teşhis mümkün olabilir. Erken teşhis ile olası bir hastalığın önüne geçmiş olursunuz. İzmir Hastaneleri doktorları erken tanı ve tedavi konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

MİDE AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR

İzmir Hastaneleri danışma merkezlerine mide ağrısı hangi bölüm de tedavi edilmekte diye sorduğunuzda sizi dahiliye doktorlarına yönlendireceklerdir. Mide ağrısı için hastanelerin dahiliye bölümüne muayene olmanız gerekmektedir. İzmir Mide ağrısı tedavisi  bölge hastanelerinin dahiliye uzmanları size en iyi şekilde hizmet vermektedir.

MİDE AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?
Mide ağrısının psikolojik nedenlerinin yanı sıra kişideki düzensiz beslenme, hormonsal faktörlerden veya fark etmediği bir hastalıktan dolayı da oluşma riski vardır.

Bu ağrının sebeplerini ancak İzmir mide ağrısı tedavisi hastanelerinde bulunan uzman dahiliye doktoruna danışarak öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here