Jeff Bezos kimdir? (Amazon’un Kurucusu)

0
91

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964’te dünyaya gelmiştir. Jeffrey Preston Bezos, dünyanın en büyük online alışveriş perakendecisi Amazon.com’un kurucusu, başkanı ve CEO’su olarak bilinen perakende girişimci, yatırımcı ve hayırseverdir. Şirket, internette kitap satışı ile başladı. Daha sonra çok çeşitli ürün ve hizmetler, en son olarak ise video ve ses akışı hizmetleri ile genişledi. Amazon.com şu anda dünyanın en büyük internet satış şirketi olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük bulut altyapı sağlayıcısı olan Amazon Web Services kolu aralığıyla da hizmet vermektedir.

Jeff Bezos kimdir

Jeff Bezos’un iş dünyasındaki diğer girişimleri arasında havacılık ve gazetecilik yer almaktadır. 2015 yılında test uçuşlarına başlayan ve 2018 yılından itibaren hizmet vermesi planlanan Blue Origin’in kurucusu ve üreticisidir.

Bezos, 2013 yılında Washington Post gazetesini satın almıştır. Bezos Expeditions adı altında bir dizi başka yatırımları da yönetmektedir.

27 Temmuz 2017 itibariyle tahmini net serveti 90,2 milyar ABD Doları olan Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin insanı unvanını elde etmiştir. Dünyanın en zengin insanları sıralamasında Bezos ve Gates’i, sırasıyla Amancio Ortega ve Warren Baffet takip etmektedir.

Bezosun anne tarafından ataları, Texas’ta yaşayan yerleşimcilerdi ve kuşaklar boyunca Cotulla yakınlarındaki 25.000 dönüm araziyi ellerinde bulundurdular. Bezos, Mart 2015’ten itibaren Texas’taki en büyük toprak sahipleri arasında yer aldı. Bezos’un dedesi, Albuquerque’deki ABD Atom Enerjisi Komisyonunun bölgesel müdürüydü.

Bezos’un annesi Jacklyn ile babası Jorgensen’in evliliği bir yıldan biraz fazla sürdü. Annesi, Nisan 1968’de (Jeff 4 yaşındayken) ikinci kocası olan Miguel Bezos ile evlendi. Miguel Bezos, Jeff Jorgensen’in üvey babası oldu ve soyadı Bezos olarak değiştirildi. Aile daha sonra Houston’a taşındı ve Miguel Exxon adlı firmada mühendis olarak çalıştı. Genç Jeff, Houston’daki River Oaks İlkokulu’na dördüncü yıldan altıncı sınıfa kadar katıldı. Bir çocukken, yazlarını güney Teksas’daki dedesinin ahırında geçirdi.

Bezos küçük yaşta bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapmaya başladı. Küçük kardeşlerini odasından uzak tutmak için geliştirdiği elektrikli alarm sistemi bunlardan bir tanesidir. Liseyi Miami, Florida’daki Miami Palmetto listesinde tamamlayan Bezos, yüksek öğrenimini ise Princeton Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri bölümünde tamamladı. Üniversitede, Uzayın İncelenmesi ve Geliştirilmesi Öğrencilerinin Princeton bölümünün başkanı olarak görev yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here