Jojoba Yağının Saça Faydaları Saymakla Bitmiyor!

2
87

Jojoba Yağı Nedir?

Jojoba yağı, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Güney Amerika’nın güneybatısında yetiştirilen ve bir kurak iklim bitkisi olan jojoba bitkisinin tohumlarından elde edilir. Doğru okunuşu ho-ho-ba şeklindedir ancak dilimize jojoba olarak yerleşmiştir. Jojoba yağı teknik olarak bitkisel bir yağ değil, balmumu kıvamında bir sıvıdır. Jojoba yağının rafine versiyonu altın renkli ve yağlı bir kokuya sahipken, rafine edilmemiş versiyonu renksiz ve kokusuzdur.

Saç Bakımında Jojoba Yağı Kullanımı

Saç derisine en az haftada bir kez derinlemesine bakım yapılmalıdır. Jojoba yağı diğer esansiyel yağlar ile karıştırılarak saç bakımı için kullanılabilir.

Saç derisini havalandırmak ve daha sağlıklı saçlara kavuşmak için, saç derisinden başlayarak saç uçlarına kadar yağ masajı yapabilirsiniz. Jojoba yağı ve diğer esansiyel yağlarda bulunan proteinler ve mineraller daha sağlıklı saç ve saç derisi ile parlak saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yıpranmış saç uçlarının onarılmasına ve kepeği önlemeye de oldukça faydası olacaktır.

Jojoba yağı saç bakımında mucize yaratıyor
Jojoba yağı saç bakımında mucize yaratıyor

Jojoba Yağı Tüm Saç Tipleri İçin Kullanılabilir mi?

Mükemmel bir doğal dengeleyici olan jojoba yağı, tüm saç ve cilt tiplerinde kullanılabilir. Jojoba yağının kimyasal bileşimi, vücudun ürettiği sebum’a (yağ bezlerinin meydana getirdiği salgı) çok yakındır. Jojoba yağı, saç derisindeki gözenekleri açarak aşırı sebumu ve diğer kirleri saç derisinden atar. Ayrıca içeriden saçı nemlendirir.

Saç Kırılması İçin Jojoba Yağı

Jojoba yağı saç kırılmasına karşı önleyici bir tedbir olarak da kullanılabilir. Bunu saçlar için hayati önem taşıyan nem ve kütikülleri koruyarak sağlar. Saç şekillendirme aletleri ve güneşin zararlı ışınlarının neden olduğu hasara karşı saçları güçlendirir. Ayrıca saç uçlarının kırılmasını önlemeye de yardımcı olur.

Kabaran Saçlar İçin Jojoba Yağı

Kabaran saç, kuru saçın bir sonucudur. Jojoba yağının kuru saçları tedavi eden mükemmel bir yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği vardır. Jojoba yağını şampuan veya saç kremine 1 yemek kaşığı kadar karıştırarak uyguladığınızda, saç ve saç derisinin nefes aldığını hissedeceksiniz.

Jojoba Yağı Saç Dökülmesini Önleyebilir mi?

Saç dökülmesi, kafa derisindeki inflamasyondan kaynaklanıyorsa, anti-inflamatuar bir madde olan miristik asit içeren jojoba yağı saç dökülmesine karşı oldukça yararlı olabilir. Jojoba yağı ile saç derisine yapılan düzenli masaj, saç derisindeki inflamasyonu iyileştirerek saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak saç dökülmesi genetik faktörlerden kaynaklanıyorsa, jojoba yağının bu konuda bir etkisi olmayacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here