Kanuni Sultan Süleyman’ın Hastalığı Gut (Nikris) Nedir?

0
192 okunma
Kanuni Sultan Süleymanın Hastalığı
Kanuni Sultan Süleymanın Hastalığı

Muhteşem Yüzyıl dizisiyle, tarih kitapları dışında tüm dünyanın daha yakından tanıdığı Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ı yataklara düşürüp 71 yaşında ölümüne neden olan “Nikris” ya da günümüzdeki adıyla “Gut“, sultanların hastalığı, hastalıkların sultanıdır.

Hastalık, proteinlerin içinde bulunan ürik asidin vücuttan yeterli oranda atılmayarak kanda ve dokulardaki miktarının artışına bağlı olarak oluşur. Dolayısıyla proteinden zengin beslenen ‘zenginlerin hastalığı’ olarak da bilinir. Kanunu Sultan Süleyman dışında nice hanedanları ve kralları pençesine almış bir hastalıktır. Özellikle bol miktarda kırmızı et, alkol, sigara tüketimi hastalığa yol açabilmektedir. Ürik asidin vücuttan atılmasını azaltan veya engelleyen durumlar da kronik böbrek iltihabı, idrar söktürücü ilaç kullanımı kandaki ürik asit miktarının artmasına yol açar. Bazı hastalıklar, gut hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, obezitedir.

Gut Hastalığı Erkeklerde Daha Çok Görülüyor

Kalıtsal faktörler, birçok hastalıkta olduğu gibi, gut hastalığında da önemli bir faktördür. Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut için bir risk faktörüdür. Erkeklerde daha çok görülür. Yaş ilerledikçe gut görülme riski artar. Gut hastalığı ataklar halinde gelir. İlk atak şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Özellikle ayak başparmağında görülür. Parmak çok hassaslaşır, şişme, kızarıklık ve ağrı hissi uyanır. Gece ya da sabaha karşı, uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir ağrıdır. Yüksek ateş olur. Ataktan sonra hastalık herhangi bir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan testlerle, kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. Bu durum, başka atak geçirene kadar ki; yani iki atak arasındaki ara dönemdir.

Kanuni Sultan Süleymanın Hastalığı
Kanuni Sultan Süleymanın Hastalığı

Gut Padişahların Hastalığıdır

Eklemlerde tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir. Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır. II. Mehmet, IV. Murat, II. Beyazid, Osman Gazi ve Sultan Süleyman’ın Nikris hastalığına yakalandığı ve oldukça ıstırap çektikleri kuvvetli rivayettir.

Kanuni Sultan Süleyman‘ın şu beyitleri gut hastalığının ağrı, ateş ve ıstırabı içinde söylediği rivayet edilmektedir;

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya cihanda bir nefes sıhhat gibi

Mefharet didükleri ancan cihan gavgasıdur.

Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here