Karabuğday Nedir, Karabuğday Faydaları Nelerdir?

Karabuğday ve Karabuğdayın Faydaları
Karabuğday ve Karabuğdayın Faydaları

Ne yaparsanız yapın kendinizi bir türlü eskisi gibi hissetmiyor, uyku problemi yaşıyor, yorgun hissediyor, kilo veremiyor, unutkanlık yaşıyorsanız bu şikayetler vücudunuzun alarm sesi olabilir. Sizin de aklınıza ilk gelen şey beslenme düzeninizde değişiklik yapmak, değil mi? Öyleyse siz de sofranızda karabuğdaya yer açın!

Karabuğday ve Karabuğdayın Faydaları
Karabuğday ve Karabuğdayın Faydaları

Beslenme düzeninizi değiştirmek, şüphesiz bedeninizle ilgili şikayetlerinizi çözüme kavuşturacak yollardan ilki. Besin takvisyesi haplar kısa süreli çözüm sağlasa da, yaşam boyu bu alışkanlığı sürdürmek hem maddi hem de biyolojik faktörler düşünüldüğünde tercih sebebi olmaktan çıkıyor.

Ülkemizdeki besin çeşitliliği ve ürünlere ulaşma kolaylığı düşünülürse, yeni beslenme düzenimize farklı yörelerden lezzetler katmak oldukça kolay. Bu besinler anı zamanda motivasyonumuzu da artırarak yeni düzene alışmanıza yardımcı olacaktır. Karabuğday bunlardan biri… İlla ki bir şikayetinizin olması gerekmiyor, yeni tatlar denemeyi seviyorsanız, son dönemin popüler besini karabuğdaya alışmak güçlük çekmeyeceksiniz.

Karabuğday, isminin aksine buğday olarak kabul edilmeyen, kullanımı açısından tahıllarla benzerlik gösteren; tarımına Orta Asya’da başlanmış ve sonrasında Orta ve Doğu Avrupa’ya kadar yayılmış bir bitki. İçerdiği maddeler ile tıp alanlarında kullanılan karabuğdayın uzun süre çiçek açıyor olması, polenlerinin bal yapımında kullanılmasına da olanak veriyor.

Ülkemizde tarımsal geçmişi Konya’ya ve üç yıl öncesine dayanıyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün 2013 yılı verilerine göre tüm dünya genelinde karabuğday üretimi listesinin başında 833.936 ton ile Rusya bulunuyor. Rusya’yı 733.000 ton ile Çin, 179.020 ton ile Ukrayna, 90.874 ton ile Polonya ve 81.000 ton ile Amerika Birleşik Devletleri izliyor.

İçerdiği diyet lif, aminoasit ve vitaminler diğer tahıllara göre çok daha zengin olan karabuğdayın besin değerlerinden bahsedecek olursak 100 gramında tam 12.25 gr protein, 0.69 gr yağ, 52.68 gr karbonhidrat var.

Tıp dilinde “Gluten Sensitif Enteropati” olarak anılan Çölyak Hastalığı bir çeşit ince bağırsak problemi. Çölyak rahatsızlığı bulunan kişiler gluteni sindiremiyor ve yalnızca glutensiz besinler ile beslenmek zorundalar. Karabuğday da gluten içermeyen ürünlerden biri. Hemen hemen tüm besinlerde olduğu gibi karabuğdayın da fazla tüketilmesinin biyolojik olarak bir takım zararları var. Tüketimin hayli fazla olduğu Asya ülkelerinde karabuğday alerjen bir madde olarak kabul ediliyor.

1 Yorum

  1. Hem faydalı hem bilgilerindiciri bir içerik olmuş.Yazınızdan da anlaşılacağı gibi aslında ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlamış bir buğday çeşidi.Besin değerleri oldukça yüksek olmakla beraber, aşırı tüketimindeyse kötü sonuçlara yol açabiliyor.Bu yüzden tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here