Keops Piramidinin gizemi nedir? Hangi ülkededir?

0
83

M.Ö. 2500 yılları sırasında inşa edildiği düşünülen Keops Piramidi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan “Gize” (El Giza) bölgesinde “Antik Gize Mezar Kenti” içinde yer alan üç piramidin en büyük ve en eski olanıdır.

Taban kenarlarından her biri 230,37 metre olan kare planlı yapının, aşınmalar sonrası günümüzdeki yüksekliği ise 138 metredir. İnşa edildiği tarihte 146 metre olduğu hesaplanmıştır. Yine yapılan hesaplamalara göre kütlesi 5,9 milyon ton ağırlığında olup hacmi 2,500,000 metre küptür.

keops piramidinin gizemiBu rakamlardan yola çıkan bilim adamları inşaatın yapım süresinin 20 yıl olabileceğini düşünmektedirler. 20.yy. başlarına kadar, yaklaşık 4000 yıl boyunca kütle, hacim ve yükseklik bakımından dünyanın en büyük ve en yüksek yapısı olma özelliğini korumuş olan Keops Piramidi, doğa koşullarının yıpratıcı etkilerine rağmen binlerce yıl ayakta kalmış olağanüstü bir eser olarak varlığını sürdürmektedir.

Uzun bir zaman süresince yüzlerce bilim adamı ve Mısırbilimci tarafından incelenmekte olan piramidin sırları hala çözülebilmiş değildir.

Keops Piramidi‘nin ilk ölçüm çalışmalarını 1880-1882 yılları arasında yapan Sir Flinders Petrie; piramidin geometrik yüzeylerindeki matematiksel ilişkileri ve oranları rastlantıyla açıklanamayacak kadar sistemli ve hassas olduklarından yapının tasarımını oluşturdukları sonucuna varmıştır.

Bu veriler binlerce yıl evvel Mısırlıların Pi sayısını ve altın oranları bildiklerini göstermektedir. Mısır Firavunu Khufu için inşa edilmiş bir anıt mezar olduğu düşünülen Keops Piramidi iki tapınak, bu iki tapınağı birbirine bağlayan bir yol ve piramit çevresinde yer alan “mastaba” adı verilen küçük mezar ve piramitlerden oluşan bir yapılar topluluğunun ana parçasıdır.

Kahire şehrinin 20 km güney batısındaki Antik Mısır Nekropolis’i Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri ile Kraliçe piramitleri, yollar ve vadi piramitlerinden oluşur. Aynı bölge içerisinde yatakhane, fırın, yemekhane, hastane, mezarlık kalıntılarına rastlanmaktadır.

Keşif ve haritalama çalışmaları günümüzde halen devam etmektedir. Dünyanın yedi harikası içerisinde günümüze ulaşmış tek eser Keops Piramidi‘dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here