Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçmeliyim?

kilo vermek için günde kaç litre su içilmeli

Kilo vermek için uygulanan diyet ve egzersiz programının yanında, yeterince su içmenin de önemli olduğu birçok bilimsel çalışma ile kanıtlandı. Bu nedenle birçok insan “kilo vermek için ne kadar su içmeliyim?” sorusunun cevabını merak ediyor. Bu makalede, kilo vermek için ne kadar içmeniz gerektiğini ve suyun genel zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki etkilerini inceleyeceğiz.

Toplam vücut ağırlığının yaklaşık %66’sını oluşturan su, fazla kilolardan kurtulmanın en büyük yardımcılarından biridir. Diğer taraftan günlük su tüketimi ile ilgili uyulması gereken bazı zorunlu kurallar vardır. Her şeyin aşırısı nasıl zararlıysa, aşırı su içmenin de bazı zararları vardır. Örneğin, çok fazla su içmenin vücudun tuz ve potasyum içeriğinde dengesizliğe neden olabileceğine inanılmaktadır. Bunların dışında kusma, yorgunluk, mide bulantısı ve baş ağrılarına yol açabilir. Peki, kilo vermek için günde kaç litre su içilmeli? Okumaya devam edin!

kilo vermek için günde kaç litre su içilmeli

Kilo vermek için günde kaç litre su içilmeli?

Sağlıklı bir yetişkinin günde en az 8 bardak, yani 2 litre su içmesi gerekiyor. Ancak araştırmacılar vücut tipi, form durumu, diyet ve uyku düzeni gibi diğer faktörler de işin içine girdiğinde, günde 4 litre suya ihtiyacımız olabileceğini söylüyor.

Kilo vermek için egzersiz yapmaya başladığınızı varsayarsak, egzersizden önce ve sonra vücudunuzun su ihtiyacını karşıladığınızdan emin olmalısınız. Egzersizden sonra vücudun susuz kalması, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açar. Mümkünse, egzersiz aralarında da su içebilirsiniz.

Ayrıca gün içinde içtiğiniz meyve suyu, kahve ve çay gibi içeceklerin de toplam su tüketimine katkıda bulunduğunu unutmayın. Aslında salatalık, domates, şeftali, karpuz, portakal gibi meyveler ve sebzeler de su içerir. Bu yüzden, su tüketimini ölçmek için onları da hesaba katabilirsiniz.

Şimdi kilo vermek için günde kaç litre su içmeniz gerektiğini hesaplama yöntemine geçelim.

Hesaplama

Kilo vermek için her gün ne kadar su içileceğini hesaplamak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz:

  1. Kilonuzu göz önünde bulundurun. Genel kural, ne kadar ağırsanız, o kadar fazla su içmeniz gerektiğidir. Herkesin su ihtiyacı birbirinden farklıdır.
  2. Kilonuzu pound’a dönüştürün. 1 kg, kabaca 2,20 pound’a eşittir. Örneğin 90 kilo olduğunuzu düşünürsek, 90 x 2.20 yaklaşık 200 pound’a eşittir.
  3. Pound biriminden kilonuzu 2/3 ile çarpın. Yani 200’ü 2/3 ile çarpın. Bu size yaklaşık 133 sayısını verir. Bu durumda her gün 133 ons su içmelisiniz. 1 ons, yaklaşık 29.5 ml’dir. 133 ons, litre birimine dönüştürüldüğünde 3933 ml su içmeniz gerektiği sonucuna ulaşırsınız. Bu da yaklaşık 4 litre eder.
  4. Son olarak yaptığınız egzersiz seviyesini dikkat almalısınız. Günde yaptığınız her 30 dakikalık egzersiz başına, içmeniz gereken su miktarına 350 ml ekleyin.

Toparlamak gerekirse, 90 kilo ağırlığında ve günde yaklaşık 30 dakika egzersiz yapan bir kişinin kabaca 4.3 litre su içmesi gerekmektedir.

Hesaplama konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsanız, kilonuzu ve günlük egzersiz sürenizi aşağıdaki yorum bölümünden bize yazın. En kısa zamanda kilo vermek için günlük ne kadar su içmeniz gerektiğini size bildirelim.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here