Kinoa tohumu nerede satılır nasıl kullanılır?

Kinoa faydaları nelerdir

İnsan vücudunun ihtiyacı olan proteinin yeni kaynağı Kinoa, yakın zaman önce mutfaklarımızda yerini aldı. Kısa sürede de diyet menülerinin vazgeçilmezi ve sporcuların kurtarıcı öğünü haline geldi. İstanbul’da restoran ya da kafe konseptine uygun, her yerin menüsüne en az bir tarifle eklenmeyi başaran Kinoa, sizce bu kadar kısa sürede nasıl popüler oldu? Dünyada tarımı ve kullanımı giderek yaygınlaşan Kinoa‘nın olağanüstü yüksek besin değerlerine sahip olmasından dolayı Birleşmiş Milletler’in 2013 yılını “Kinoa Yılı” ilan ettiğini biliyor muydunuz? Peki ya, Amerika kıtasında asırlardır tüketildiğini ya da NASA’nın Kinoa’yı test edip onayladığını?

Kinoa faydaları nelerdir

Muzice Besin Kinoa

Bundan binlerce yıl önce efsanevi İnkalar tarafından ekilmeye başlanmış olan Kinoa adı İnkalar’ın orijinal dili olan Keçuva dilinden gelmekte. Teknik olarak tahıl olmayan ancak buna rağmen tüm tahıllarla aynı şekilde kullanım olanağı sağlayan Kinoa; Ekvador, Peru, Bolivya ve Arjantin boyunca uzanan, Güney Amerika’daki And Dağları’nda çok yüksek rakımlarda yetişen, tek yıllık ve tohumla çoğalan bir bitki. And Dağları’nın bitkisi olan Kinoa, bu bölgedeki eski medeniyetlerden Aztek ve İnkalar’ın başlıca besin maddesini oluşturmuş ve “Tahıl-Ana” olarak adlandırılmıştır.

Tohumu son derece besleyici bir bitki olan Kinoa, Avrupa’ya 1970’lerde gelmiş ve ilk olarak İngiltere bölgesinde yetiştirilmiştir. Kinoa ABD, Çin, Kanada ve Hindistan’da da yetiştiriliyor olsa da şimdilerde pazarın büyük bir kısmı Peru, Ekvator, Şili ve Bolivya gibi ülkelerden temin edilmekte olup Avrupa ülkeleri ile ABD’ye ihraç edilmekte. Bitkinin tarımı ise son 20 yılda yaygınlaşmış durumda. Kinoa, tohumu için yetiştirilir ancak bununla beraber tohumunun kabuğu saponinlerce zengindir. Saponinler ikiye ayrılır ve bunlar hem doğal olarak hem de kültürel olarak yetiştirilen bir çok bitkinin yapısında bulunur. Saponin, su gibi polar çözücüler ile çözeltisi hazırlandığında sabun benzeri köpük bırakan ve acı bir tada sahip aslında sabun benzeri bir davranış sergileyen moleküllerdir. Bu nedenle Güney Amerika’da çamaşır deterjanı olarak kullanılmaktadır. Saponinler, farmakolojik özelliklere sahip olması nedeniyle cilt yaralanmalarının iyileştirilmesine katkıda bulunması yani antiseptik olarak kullanılması bilinen kullanım çeşitlerindendir.

Türkiye’de Kinoa’nın tanınması ve yetiştirilmesiyle ilgili çalışmalar ise üniversitelerin Ziraat Fakültelerince yürütülmektedir.

Uzmanlara göre Kinoa dünyadaki açlık sorununa çara olabilecek bitkilerden birisidir. 2014 Ulusal İklim Değerlendirme Raporu’na göre, giderek daha da şiddetlenecek küresel iklim değişikliği, tarım üretimini ciddi ölçüde etkileyecek. Önlem alınmadığı takdirde ise pirinç gibi ürünlerin üretiminin azalmasına neden olabilecektir. Bu nedenle de Kinoa gibi bozkır iklimine uyum sağlayan alternatif ürünlere yönelimi arttırmak gerekmekte.

Kinoa’nın besin değerleri incelendiğinde; protein, kalsiyum, demir gibi mineraller ile E ve B Vitaminlerince zengin bir bitki olduğu ortaya çıkıyor. İnsanlarda doku gelişimi için gerekli 8 temel aminoasidin tamamı bu bitkinin tohumunda bulunmakta. Lisin, sistein ve diğer tahıllarda düşük olan methionin aminoasitleri de Kinoa içerisinde son derece yüksek. Kinoa, glüten içermediği için glütene duyarlılığı olan çölyak hastaları ve vejetaryenlerin protein ihtiyaçlarını karşılayan bir besin olarak dikkat çekiyor.

Kinoa, oldukça yüksek glisemik indekse de sahip. Bu tür sahip besinler, uzun süreli enerji sağlar ve vücutta daha az yağ oluşturur. Dolayısıyla Kinoa karbonhidratlarındaki glikoz, kana yavaş yavaş ve kademeli olarak karışır. Bu sayede kan şekeri sevihyesinde iyi bir dengenin yakalanması da sağlanmış olur.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here