Kireçlenme belirtileri – Kireçlenme tedavi edilebilir mi?

0
58

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit, eklemin etrafındaki kıkırdağın aşınması, bozulması ya da kayganlaştırıcı sıvının kaybolması ile ortaya çıkan bir eklem rahatsızlığıdır. Aslında kireçlenme eklem yüzeyinin korunması için vücudun aldığı doğal bir önlemdir. Kireçlenme yavaş yavaş, yıllara yayılan kıkırdak kaybı sonucu oluşur. En sık görülen eklem rahatsızlığı olan kireçlenme eklemlerde sertleşme, şişlik ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Kireçlenme tüm eklemleri etkileyebilir ancak en sık diz, kalça, sırt, boyun ve parmaklarda meydana gelir.

kireçlenme nedir kireçlenme belirtileri

Normal eklemlerde kıkırdak denilen ve her kemiğin sonunu kaplayan lastiksi bir yapı bulunur. Kıkırdak, eklem hareketleri için pürüzsüz ve kaygan bir yüzey sağlayarak kemikler arasında yastık görevi görür. Kemikler arasındaki kıkırdak yapının bozulması eklemlerde ağrı, şişlik ve hareket problemlerine neden olur.

Kireçlenme belirtileri nelerdir?

Kireçlenme belirtileri hangi eklemin etkilendiğine ve durumun ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Ancak en yaygın kireçlenme belirtileri arasında, sabah uyanınca ya da dinlendikten sonra ağrı ve sertlik hissedilmesi yer alır. Kireçlenme olan eklemlerde uzun süreli aktivitelerden sonra şişlik meydana gelebilir. Kireçlenme belirtileri aniden değil zamanla ortaya çıkmaktadır. Yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

– Özellikle kalça, diz ve sırt eklemlerinde hareketsizlik veya aşırı kullanım sonrası ağrı ya da sertleşme.
– Eklem hareketleri sırasında tıkırtı ya da çatlama sesi gelmesi
– Eklem çevresinde hafif şişlik
– Aktivite sonrası ya da günün sonuna doğru şiddetli ağrı

Kireçlenme en çok kimlerde görülür?

Kireçlenme tüm yaş gruplarında görülebileceği gibi en çok 65 yaş üstü kişilerde görülür. Kireçlenmede ortak risk faktörleri arasında yaş, obezite, eklem hasarı geçmişi, eklemlerin aşırı kullanımı, aşırı zayıf bacak kasları ve genetik nedenler yer alır.

– Her iki yetişkinden birinde diz kireçlenmesi görülür.
– 85 yaşın üstündeki her dört yetişkinden birinde kalça kireçlenmesi görülür.
– 60 yaş ve üstü her on iki yetişkinden birinde el kireçlenmesi görülür.

Kireçlenme nasıl önlenir?

– Aşırı ve ani hareketlerden kaçınmak
– Düzenli ve yavaş egzersiz yapmak
– Ağrıyan bölgeyi korse ile desteklemek
– Kilo verip ağırlığı azaltmak
– Cerrahi tekniklerden faydalanmak

Kireçlenmenin tedavisi var mı?

Osteoartrit kronik (uzun süreli) bir hastalıktır. Kesin tedavisi yoktur, ancak tedavi yöntemleri kireçlenme şikayetlerini kontrol altında tutmak için uygulanabilir. Kireçlenme hastalığını kontrol altında tutmak çeşitli faktörlere bağlıdır;

– Ağrı, sertlik ve şişme gibi şikayetleri kontrol altında tutmak
– Eklem hareketliliğini ve esnekliğini artırmak
– Sağlıklı kiloyu korumak
– Yeterince egzersiz yapmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here