Kırkikindiler Nedir? Ne Zaman Başlar?

Kırkikindiler Nedir?
Kırkikindiler Nedir?

Kırkikindiler terimi yaz ve kış mevsimlerinin başlangıçlarında genellikle nisan ve kasım aylarında görülen yağmur yağışlarına verilen isimdir. Kırkikindiler denmesinin sebebi ise bu yağışların ikindi vakitlerinde başlaması ve yaklaşık olarak 40 gün boyunca yaşanmasındandır.

Kırkikindi yağışları genellikle öğleden sonra ikindi vakitlerinde başlar ve sağanak şeklinde görülür. Fazla uzun sürmeseler de bıraktıkları yağmur oranı oldukça fazla olabilmektedir. Kırkikindiler kimi zaman dolu şeklinde de görülebilmektedir.

Konveksiyonel Yağış Nedir?

Kırkikindi yağışları, konveksiyonel yağış türündedir. Konveksiyonel yağış, ısınan havanın genleşip yükselmesi ile meydana gelir ve yükselim yağışları adı da verilmektedir. Konveksiyonel yağış, genellikle sağanak olarak tabir edilen kısa süreli yağışlardan ibarettir. Türkiye’de en çok İç Anadolu bölgesinde görülür. Konveksiyonel yağış bu bölgede kırkikindi yağışları olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde adlandırılmasının nedeni ise, özellikle ilkbahar mevsiminde 40 ila 45 gün süreyle öğleden sonraları ısının artmasıyla birlikte havanın yağış oluşturması sonucu bu adı almıştır. Dünyada en çok ekvatoral bölgede görülür. Ekvatoral bölgelerde yıl boyunca yağış olmaktadır. Orta kuşakta ise ilkbahar ve yaz mevsimlerinde görülmektedir.

Cephe Yağışı Nedir?

Frontal yağış da denilen cephe yağışı, farklı özellikteki hava kütlelerinin (yani sıcak ve soğuk havanın) çarpışması ile oluşan yağış şeklidir.

Soğuk hava ağırdır ve altta kalır. Sıcak hava ise hafif olduğu için üste çıkar. Yükselir, soğur, doyma noktasına ulaşır ve yağış bırakır. Genelde uzun süreli ve geniş alanlı bir yağış şeklidir. Özellikle Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde ve kış mevsiminde meydana gelmektedir. Türkiye’de en fazla Akdeniz bölgesinde, dünyada ise 60 derece enlemlerinde görülür. Örneğin Kanada, Finlandiya, Norveç ve Rusya gibi ülkelerde. Dünyada en fazla görülen yağış türü cephe yağışıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here