Kış Lastiği Özel Araçlara da Zorunlu mu Oldu?

5
168

Her yıl kış mevsiminde gündeme gelen kış-kar lastiği uygulaması, bu yıl da yeni tartışmalarla birlikte gündeme geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tüm illere gönderdiği bir emirle özel araçların da kar-kış lastiği kontrolünün yapılması istendi. Ancak gazetelerde yer alan bu haber bazı yanlış anlaşılmalara sebep oldu. Kış lastiğinin özel araçlara da zorunlu olduğu yorumları yapıldı. Durum tam olarak böyle değil.

Kış Lastiği Özel Araçlara da Zorunlu mu?
Kış Lastiği Özel Araçlara da Zorunlu mu?

Şu anda kış lastiği uygulaması yalnızca ticari araçlar için zorunlu. Özel araçlarda ise şöyle bir durum var; Kar yağışının olduğu bölgelerde trafik polisi rutin kontrolleri esnasında kış lastiği kontrolü de yapacak. Bu kontrol esnasında kış lastiği kullanmayan sürücülere 77 TL para cezası kesilecek ve araçları bağlanacak. Ancak altını çizerek tekrar etmek istiyorum, bu uygulama kar yağışının olduğu bölgelerde yapılacak.Yani Antalya’da ya da kar yağışının olmadığı bölgelerde trafik polisinin kış lastiği kontrolü yapması mümkün değil gibi görünüyor.

Polis kış lastiği olmayan araçlara yazacağı 77 TL’lik cezanın gerekçesi olarak, “aracını yolun gerektirdiği şartlara uydurmadığı” maddesini kullanacak. Bu maddeyi gece şartlarında farsız araçlar için de uyguluyor.

Karlı bölgelerde yaşayanlar ya da karlı bölgelere yolculuk yapacaklar için kış lastiği kullanmak, trafik polisinden ceza yememek için değil, hayatınızı ve trafikteki diğer insanların hayatını güvence altına almak için olacaktır.

5 YORUMLAR

  1. Sanki millet çok zengin 1500 tl kar lastiğine verecek zaten bu işi duyan lastik firmaları yüzde 30 zam yaptı buda yetmiyormuş gibi çıkan lastikleri nasıl muhafaza edeceğiz herkezin garajı veya deposu yokki….

    • 3 tane sayar mısınız? 40 çeşit kış lastiği nasıl oluyor öğrenelim. Kış lastiğinin tarifi vardır, o tarif dahilindeki lastik kış lastiğidir. Çeşit çeşit şekilde tipte kış lastiği yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here