Kontra Birlik Nedir?

0
241 okunma

Geçtiğimiz gün Tunceli’de bir köye kaleşnikof silahlarla yapılan saldırıyla ilgili geniş bir inceleme başlatılırken, PKK’nın yaptığı dikkat çekici açıklama kafaları karıştırdı. Zira PKK’ya göre saldırıyı onların tabiriyle Kontra Birlik gerçekleştirmişti. Peki nedir Kontra Birlik? Açıklama yazının devamında.

Kontra Birlik Nedir?

Kontra Birlik Nedir?

Kontra Birlik PKK’nın devletin asker, polis gibi güvenlik güçlerine verdiği isimdir. Aşağıdaki paragraflarda PKK tarafından kullanılan Kontra Birlik ifadesinin geçtiği haberleri görebilirsiniz.

PKK ne zaman ve neden asker kaçırır

Emre Uslu
13 Temmuz 2011
Kaynak: Taraf Gazetesi

Önceki gün PKK Diyarbakır-Lice yolunu kesip iki asker ve bir sağlık personelini kaçırdı. PKK yaptığı açıklamada “Operasyona çıkan bir kontra birliği engellemek amacıyla yol ve kimlik kontrolü gerçekleştirmiştir. Amed-Lice karayolu üzerinde gerçekleştirilen kimlik kontrolü esnasında kontra birlik üyesi bir astsubay, bir uzman çavuş ile bir sağlık görevlisi tutuklanmıştır. Tutuklanan personel, halkımıza yönelik operasyonel faaliyetler yürüten, baskı ve işkence uygulayan kişiler olup, Kürdistan’daki kontra örgütlenmesine dâhildirler” dedi. PKK’nın açıklamasında operasyonların devam etmesi halinde benzeri eylemlere devam edecekleri de vurgulanıyor.

HPG’den Açıklama:Kontra Birlik Esir Alındı

9 Temmuz 2011
Kaynak: Diyarbakirhaber.gen.tr

HPG yaptığı yazılı açıklamayla Kürdistan’da halka yönelik baskı ve işkence uygulayan bir kontra birlik üyelerinin esir alındığını duyurdu. HPG kaynakları saldırıları engelleme amaçlı bu tür olayların yaşanabileceğine dikkat çekti.
9 Temmuz günü gece saat 21.30 sularında Amed-Lice karayolu üzerinde alınan bir istihbaratı değerlendiren gerillaların operasyona çıkan bir kontra birliği engellemek amacıyla yol kontrolü yaptığını belirten HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) 1 astsubay, 1 uzman çavuş ile 1 sağlık görevlisinin esir alındığını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here