Kösem Sultan Dizisi Oyuncuları ve Konusu

7
364

3 sezondur Star TV ekranlarında yayınlanan ve çarşamba gecelerini domine eden Muhteşem Yüzyıl dizisi bu sezonun sonunda final yapacak. Dizinin ilk 2 sezonunda Hürrem Sultan karakterini canlandıran ve kişisel sebeplerle diziden aniden ayrılan Meryem Uzerli yeni bir diziyle izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımcı şirketi TİMS, önümüzdeki sezon için yeni bir tarihi dizi çekmeyi planlıyor. Osmanlı Tarihi’nin efsane kadınlarından Kösem Sultan‘ın hayatını anlatacak dizide Kösem Sultan karakterini Meryem Uzerli canlandıracak. Meryem Uzerli’nin yeni dizisi Kösem Sultan ile ilgili ayrıntılı bilgi haberin devamında.

Beren Saat Kösem Sultan
Beren Saat Kösem Sultan

Kösem Sultan Kimdir?

Tam adı Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan olan Kösem Sultan, Osmanlı Tarihi’nin en kudretli kadınlarından olup padişah I.Ahmed’in eşidir. Kösem Sultan sigara ve alkolü yasaklamasıyla tanınan padişah IV.Murat’ın ve I.İbrahim’in annesidir.

Aslen Yunanistanlı olan Kösem Sultan’ın ilk adı Anastasya’dır. 15 yaşında Osmanlı Sarayı’na gönderilen Anastasya, padişah I.Ahmed’e kendini beğendirmiş ve hasekisi olmayı başarmıştır. Daha sonra da zekasıyla padişahı etkileyerek, tüm sarayda güçlü bir etkiye sahip olmuştur.

Mahpeyker Kösem Sultan
Mahpeyker Kösem Sultan

Kösem Sultan Nasıl Ölmüştür?

Kösem Sultan, tahtta oturan oğlu  I.İbrahim’in bir isyan sonucu öldürülmesinden sonra tahta geçen torunu IV.Mehmet’in annesi Turhan Sultan tarafından bir gece dairesinde boğdurularak ölmüştür.

Kösem Sultan Dizisi Konusu

Kösem Sultan dizisi, 15 yaşında Yunanistan’dan İstanbul’daki Osmanlı Sarayı’na gönderilen Anastasya’nın padişahın hasekisi olması ve daha sonra zekasıyla padişahı etkileyerek sarayda büyük güç sahibi olmasıyla başlayan hikayeyi konu alıyor.

2010 yapımı Kösem Sultan filminin konusu

Mahpeyker, daha henüz çocuk yaşında esir düşmüş ve hiç tanımadığı topraklara satılmıştır. Bir kafile vasıtası ile İstanbul’a gelir. Burada, bir ailenin yanına evlâtlık olarak verilmiştir. Genç kız, süreç içerisinde öyle bir yaşam serüveninden geçer ki sonunda yolculuğu Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetme gücünü elde edecek seviyede nihayetlenecektir. Kader Mahpeyker’i Topkapı Sarayı’na dek sürükler. Asıl adı Emine’yken sarayda Sultan 1. Ahmet’le karşılaşması tüm talihini değiştirecektir. Saray geleneklerine aykırı olmasına, padişahın annesi Handan Sultan ve Topkapı Sarayı Haremi’nin tek hakimi olan Büyük Valide Safiye Sultan’ın muhalefetine rağmen 1. Ahmet’in kararından vazgeçmemesi neticesi Sultan ile nikâhlanır ve Ahmet’in taktığı Mahpeyker adını alır. Safiye ve Handan sultanlar evlilikten duydukları hoşnutsuzluk nedeniye Mahpeyker’i saray adetlerine alışsın, yol yordam öğrensin gerekçesiyle padişahın yanından uzaklaştırır. Sultanın aklı çelinsin diye ilgisini kendi buldukları Mahfiruz’a yönlendirip Mahpeyker’i unutturmaya çalışırlar. Ahmet’in ne zaman sorsa “Eğitimi devam ediyor” cevabını aldığı süreçte Mahpeyker haremin iki güçlü kadının emriyle hırpalanır, ezilir ve Mahfiruz, Sultan Ahmet’in doğan ilk çocuklarının annesi olarak haremde gözde olarak kendini kabul ettirir. Ümitsizliğe kapılan Mahpeyker’in talihi bir kez daha saraydan kaçmaya kalkışıp yakalandığı an tersine döner. Artık itibarsız bir vaziyettedir. Ancak şansı bir kez daha döner. Zira Sultan Ahmet, Mahpeyker’le bir araya gelmesini büyükanne ve annesinin engellediğini öğrendikten sonra kendisine söylenenlere inanmakla hata yaptığını anlayıp ayrılmamak üzere Mahpeyker’le tekrar eski günlere dönecektir. Mahpeyker artık “Hanım Sultan” mevkiine kadar yükselmiştir. Sonrasında, Osmanlı Sarayı’nın gördüğü son büyük aşkı yaşayan Kösem Mahpeyker, 1. Ahmed’in 28 yaşında hastalanıp ölmesiyle Sultan Mustafa ve Genç Osman’ın kısa süreli saltanatları döneminde konumunu yitirecektir. Bu durum, on yaşındaki oğlu 4. Murat’ın tahta çıkmasıyla tekrar lehine dönüşecek ve onun ülke yönetim sorumluluğunu üstlenecek yaşa gelmesine kadar on yıl Saltanat Naibi olarak imparatorluğu yönetmesine yol açacaktır. Sultan Ahmet’in son verdiği kardeş katli uygulamasını tekrardan başlatan 4. Murat’ın hayatta kalan tek şehzade İbrahim’i öldürtmesinin önüne geçmesiyle Osmanlı hanedanının son bulmasını engelleyen Mahpeyker Kösem bundan sonra geçmişte sahip olduğu büyük güç ve iktidarı yeniden elde etmek için, darbe, entrika, suikast dahil her yolu kullanarak mücadeleye girişecektir ve önüne kimse geçemeyecektir.

Kösem Sultan Dizisi Oyuncuları

TİMS Production tarafından çekilecek olan Kösem Sultan dizisinde baş karakter Kösem Sultan’ı Beren Saat canlandıracak. Dizide Beren Saat’in partneri olacak erkek oyuncu için Okan Yalabık‘ın ismi geçmektedir.

Kösem Sultan Dizisi Eylül 2015’te Star TV ekranlarında başlayacak!

Kösem Sultan Tanıtım Fragmanı

7 YORUMLAR

  1. meryem uzerli iyi fikir okan fikrine bayildim muhtesem yuzyil bitti diye uzuldum iyiki bu dizi olucak muhtesem yuzyil fovorim di bu dizi de o kadar iyi olur diye umud ediyorum

  2. muhteşem yüzyıl çok güzel bir dizi kösem sultan da öyle olacağını tahmin ediyorum TİMS şirketi yaparsa iyi olaçağını düşünüyorum çünkü osmanlı dizileri çok tutulan filimler

  3. meryem üzerli oynarsa filim kesinlikle güzel olur ben çok üzülmüştüm muhteşem yüzyıl bitti diye bu filim çok iyi olacak bizim oralarda herkez bu filmi izler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here