Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları Var mı?

0
79
kulak cubugu kullanmanin zararlari

Kulak temizleme çubuklarının yanlış kullanım sonucunda zararlı olabileceğini biliyor muydunuz?

Kulak Çubuğu Aslında Zararlı

Birçok kişi tarafından kullanılan kulak temizleme çubukları yanlış kullanıldığı zaman ciddi zararlar verdiği uzmanlar tarafından açıklandı. İki tarafı pamuklu kulak temizleme çubukları normalde sadece kulak kepçesi olarak bilinen yerin temizliği için kullanılmaktadır. Fakat genelde yanlış kullanıldığı için duyma problemlerine kadar birçok soruna davetiye çıkartmaktadır.

kulak cubugu kullanmanin zararlari

Kulak Çubuğu Kullanmanın Zararları

  • Yanlış kullanımından dolayı derinlere itilerek kullanılmasında kulak zarında delinmeler olabilmektedir.
  • Islak kulaklarda çubuk kullanımında gözle görülmeyen çizikler ve çatlaklar oluşmaktadır. (Suyla temas eden deri daha yumuşak olmaktadır.) Bu tür zedelenmeler bakteri girişlerine yol açmaktadır. Bu tür ıslak durumlarda kulağımızın sadece nemini alarak temizleme işlemi yapmamız gerekiyor.
  • Kulağımızın dış ortamdan kaynaklı oluşacak enfeksiyonlara karşı ürettiği salgının sürekli temizlenmesi korumasız bırakacaktır. Bu salgı dış kulağımız yardımı ile belli zamanlarda zaten dışarı atılmaktadır.
  • Kirleri temizlediğimizi sandığımızda yanlış uygulama ile onları daha da ileri atma durumlar olmaktadır. Bu tür kirlerin diplerde birikmesi ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.
  • Kulak zarı 2-3 cm içeride bulunduğu için kulak temizleme çubuklarını çok ileri itmeden sadece kepçe bölümünü temizlememiz gerekir.
  • Kalitesiz üretilen ya da kötü ortamlarda saklanan kulak temizleme çubukları ileri derece kulak mantarı yapmaktadır.

Bu yazımızda kulak çubuklarının aslında hiç kullanmaması gerektiğini vurgulamak istedik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here