Legoland (Danimarka Billund)

0
86

Danimarka’nın Billund şehrindeki Legoland

Her ne kadar bir eğlence parkı olarak nitelendirilse de aslında Legoland eğlence parkı konseptinden oldukça farklı tasarlanmış. Lego temalı eğlence parkı demek belki daha doğru olacaktır ama onun da ötesinde büyülü bir Lego dünyası olarak adlandırmak en doğrusu olacaktır. Dünya’daki her şey Lego’dan yapılabilir mi? Evet, Legoland’de bir çok kasaba ve liman, fabrika, Star Wars sahneleri, hareket eden taşıtlar Lego’dan yapılmış. İlk yapılan ve en çok ziyaret edilen Legoland olan Billund’daki Legoland’e gitmeden bunu hayal etmek biraz zor. Bu kadar çok ve detaylı tasarımları Dünya’nın başka yerinde bulmanız imkansız. Legolardan yapılmış bu kadar büyük bir eğlence parkında kendinizi büyülü bir Lego Dünyasında gibi hissetmenizin sebebi bu. Çocuklar için eğlenceli onlarca araç ve eğlence sistemlerinin de tamamı Lego temalı. Koskoca gölde gezerken Lego’dan yapılmış koca bir timsah görürseniz sakın şaşırmayın, Legoland’de bu gayet doğal.

Legoland (Danimarka Billund)
Legoland (Danimarka Billund)

Star Wars sahnelerinin canlandırmaları, ilk Lego fabrikası, Volkswagen araba fabrikasının Lego’dan yapılmış modelleri oldukça etkileyici. Lego ve Legoland mühendisleri en ufak detayı atlamamışlar, Lego gibi büyük bir markadan bekleneni fazlasıyla vermişler.

Legoland Billund’un içinde Dünyanın en büyük Lego mağazası var. En büyük olması marifet değil, tüm Legolar var mı diye soranlarınız olacaktır. Bunda da şaşıracaksınız ama burada da beklentiniz karşılanıyor. Aradığınız tüm Lego oyuncaklarını burada bulmanız mümkün. Zor bulunan ürünler reyonu bile var. Bu reyonu incelediğimiz zaman gerçekten de İnternet’te tanıtımlarını gördüğümüz ama iş almaya gelince bir türlü bulamadığız oyunlar burada hemen elinizin ucunda. Life of George, Mindstorm serisi ve diğer çok yaygın olmayan oyunlar reyonunu sizin için görüntüledik.

Ülkemizde olmayan fakat belki de Lego’nun en ilginç ürünü olan “Pick a Brick” reyonu da burada var. Bu reyonda kilo ile istediğiniz kadar ve çeşitte Lego parçası alabiliyorsunuz. Biraz 8’li biraz 4’lü biraz da tekerlek alayım diyorsunuz. Torbaya dolduruyorsunuz, tartıyorlar. Mesela 350 gram geliyor ve ödemesini yapıp eve gidiyorsunuz. Bunlarla ister eksik parçalarınızı tamamlayın isterseniz evinizdeki modelleri genişletin. Tamamen özgürsünüz. Ne kadar çok parça o kadar çok eğlence.Pick a Brick’ten başka bir de kendi Lego figürünüzü yarattığınız reyon var. Burada farklı çeşitler içinden bir adet Lego adamı kafası, bir gövde ve bacaklarını seçiyorsunuz. Kendi Lego adamınızı kendi zevkinize göre yaratıyorsunuz. Böylece eşi olmaya Lego figürlerine sahip olabilirsiniz.

Legoland
Legoland

Eğer çocuklarınızı Legoland’e götürme bahanesiye bu büyülü Lego Dünyasına gitmeyi düşünürseniz Legoland ile Billund havaalanı arasının taksi ile 4 dk. sürdüğünün ve THY’nin Billund’a uçtuğunu müjdeleyelim.

Kaynak: Toys Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here