Lekesiz ve Parlak Ciltler İçin 8 Öneri

0
93

Cilt güzelliğiniz için programlı ve doğru bir şekilde çaba sarf ederseniz, parlak ve lekesiz bir cilde sahip olabilirsiniz. “Ne yiyorsanız, o’sunuzdur” sözü çok doğru söylenmiş bir deyiştir. Gıdalarla birlikte aldığınız vitamin ve mineral çeşitleri cildinize doğduran yansır. Bu nedenle lekesiz ve parlak bir cilt elde etmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek hayati önemi taşımaktadır. Bu yazımızda sizlere lekesiz ve parlak bir cilde sahip olmanız için yapmanız gerekenleri ipuçları halinde vermeye çalıştık;

Lekesiz ve Parlak Cilt için öneriler
Lekesiz ve Parlak Cilt için öneriler

Lekesiz ve parlak bir cilt için ipuçları

İpucu 1

Gün içinde bol miktarda meyve, sebze ve vücudunuzun ihtiyacı olan suyu (yaklaşık 8 bardak) mutlaka tüketin.

İpucu 2

Lekesiz ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsanız, doğru cilt bakımı yöntemlerini kullanmalısınız. Tek seferde farklı kremler ve losyonları bol miktarda kullanmak uygun değil. Eğer bunu yaparsanız cildinizin yağlılık oranının artmasına ve cilt lekelerinin harekete geçmesine neden olabilirsiniz.

Uzmanlara göre, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile birlikte kullanılan bezelye büyüklüğü kadar krem ya da losyon cilt sağlığınız açısından idealdir. Örnek olarak; kuru bir cilt yapınız varsa ekstra besleyici nemlendirici, yağlı bir cilt yapınız varsa daha hafif formüllü nemlendirici kullanmalısınız.

İpucu 3

Cilt bakımınızı fazla karmaşıklaştırmaktan uzak durun. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın, havluyla nazikçe kurulayın ve yüz kreminizi uygulayın. Güzellik marketlerinde satılan her ürünü kullanmaya çalışmayın!

İpucu 4

Lekesiz ve parlak bir cilt için bir başka ipucu da yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeniz gerektiğidir. Eğer makyajınızı temizlemeden yatarsanız, cilt gözeneklerinin tıkanmasına ve sivilce, siyah nokta gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olursunuz.

İpucu 5

Uyguladığınız makyaj yöntemi de cildinize doğrudan etki eden faktörlerden bir tanesidir. Abartılı makyaj yerine, daha hafif bir makyajı tercih edin. Sorunlu cilt bölgelerinizi gizlemek için kalın makyaj kullanmanız gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak makyajın da cilt sorunlarına neden olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Uygulamanız gereken makyaj yöntemi konusunda şüpheleriniz varsa, bir güzellik uzmanına danışarak, cildinize uygun makyaj tipini öğrenebilirsiniz.

İpucu 6

Egzersiz, sağlıklı ve parlak bir cilt için hayati önem taşıyan faktörlerden bir diğeridir. Egzersiz yapmak vücudunuzun oksijen oranını dengeleyerek ışıltılı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Egzersiz yaparken makyajlı olmayın. Egzersiz esnasında ortaya çıkan kir ve ter gözeneklerinize sıkışıp, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

İpucu 7

İşleriniz esnasında mola verip, rahatlamayı ihmal etmeyin. Stresin cilt lekesi, siyah nokta ve sivilceye neden olduğu tıbben kanıtlanmıştır. Aşırı stresli bir işte çalışıyorsanız, düzenli aralıklarla mola verip, arkadaşlarınızla ya da aile üyelerinizle sohbet edip rahatlamayı deneyebilirsiniz.

İpucu 8

Yüzünüzdeki siyah noktaları mümkün olduğunca sıkmamaya çalışın. Eğer sıkmanız gerekiyorsa ellerinizi güzelce yıkadıktan sonra nazik bir şekilde sıkın. Siyah noktalardan yok etmeye çalışırken, cildinizde kalıcı izlerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here