Lingual Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir
Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir?

Lingual ortodonti çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir; bu estetik ortodonti tedavisinde teller dişlerin iç yüzeylerine gelecek şekilde yapıştırıldığından görünmesi engellenmiş olur. Lingual ortodonti tedavisinde diş tellerinin, dişlerin ön yüzeyi ile dudak arasına yerleştirilmeden arka yüzeyine yerleştirilmesi sayesinde hastalar, dış görünüşlerinden ödün vermek zorunda kalmadan tedavilerini tamamlayabilirler.

***Sponsorlu Reklamlar***

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir
Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir

Lingual ortodonti tedavisi ne kadar sürer?

Ortodonti işlemlerinde ortalama tedavi süresi bir buçuk yıl ila iki yıl civarında. Ancak bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Lingual Braketlerin Avantajları Nelerdir?

Dişin arka kısmına yerleştirildiği için estetiktir,Tedavi süresince metal braketler kadar etkilidir,Lingual braketler hastaya yüksek konfor sağlar ve özgüven eksikliğine neden olmaz.

Kimler lingual ortodonti tedavisi yaptırabilir?

***Sponsorlu Reklamlar***

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahu Topkara “Büyüme-gelişmenin devam ettiği 8-14 yaş aralığı ortodonti için ideal tedavi yaşıdır. Ancak çağın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortodontik tedaviler her yaşa uygulanabilir hale gelmiştir” diyor ve erişkin hastalarda yapılan ortodontik uygulamalarda dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor.

“Hastanın ortognatik cerrahi görmeden yalnızca ortodonti ile tedavisini tamamlayabilmesi için çene yapısında problem olmaması gerekiyor. Tıpta 18 yaş ve üstü olarak belirlenmiş olan erişkin bir hastada büyüme tamamen durduğu için çenelerde mevcut olan problemler ancak ortognatik-cerrahi müdahalelerle tedavi edilebiliyor. Erişkin hastalarda mevcut olan dişsel problemleri tedavi etmek için diş destek dokularının (periodonsiyum) sağlıklı olması gerekiyor. Çünkü ileri yaşlarda dişeti çekilmeleri buna bağlı olarak da alveol kemiğinde eritmeler gözlenebiliyor.”

“Böyle bir problemin varlığını tespit etmek içi panoramik radyografi denilen tüm dişleri ve çene kemiklerini bir arada gösteren filmlerden faydalanıyor. Eğer dişe komşu dokularda bir problem varsa periodontologtan (dişeti hastalıkları uzmanı) yardım istenebiliyor.”

***Sponsorlu Reklamlar***

“Erişkin hastalara uygulanan teller daha yumuşak ve kuvvetleri daha hafif oluyor. Çünkü alveol kemikleri çocuklara nazaran daha sert ve esnekliği daha az. Bu durum tedavinin başarısını engellemiyor. Ortodontist belirlediği hedeflere bir çocuk hastada olduğu gibi başarı ile ulaşabiliyor ancak tedavi süresi uzayabiliyor.”

Kaynak: New Beauty Temmuz 2014 sayısı

1 Yorum

  1. Diş teli kullanmaktan sırf dışarıda görünüyor, görüntüsü hiç hoş değil diye vazgeçmiştim. Dişin iç tarafında yapılan teller oldukça mantıklı ama alışma süreci daha uzun sürecek gibi. Çünkü gelende iç taraf ile çiğneme yaparız ve sert şeyler yediğimizde o tellerin dişe yapıştırılan klipsleri çat çat kırılmaya başlar. Umarım daha estetik, daha sağlam birşeydir. Tahmin ettiğim gibi olursa sıkıntı büyük 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here