Longtail URL Nedir? Long Tail URL’nin Avantajları Nelerdir?

0
56

Long Tail URL”  sözlük anlamı olarak “Uzun Kuyruk URL”  terimine karşılık geliyor. URL’lerin sitemize eklediğimiz sayfa ya da içeriklerin linkleri olduğunu bildiğimize göre, Long Tail URL’nin sayfa ya da içeriklerimize ait uzun linkler olduğunu anlamak da pek zor olmuyor.

İnternet kullanıcılarının çoğu aradıkları spesifik konuları, gerçekten uzun arama terimleri kullanarak arıyorlar. Biz de webmasterlar olarak çoğu zaman uzun arama terimleri kullanabiliyoruz. Konu ile ilgili bir örnek vermek gerekirse;

www.siteniz.com/googleda-ust-siralarda-cikmak-icin-neler-yapilabilir

Yukarıdaki link “Google’da Üst Sıralarda Çıkmak İçin Neler Yapılabilir” başlıklı bir içeriğe ait. Websitesi olan firma sahiplerinin websitelerini google’da üst sıralarda çıkarmak için neler yapabileceklerini ararken bu aramayı kullanmaları oldukça normal olmaz mı?

Long Tail URL
Long Tail URL

Bu tarz bir URL kullanmak kullanıcıların bu sayfayı bulmalarını oldukça kolaylaştırıyor. Yani burada hedef kitlemiz uzun aramalar yapan ziyaretçiler. Sitemize eklediğimiz içeriğin başlığını “Google üst sıralar” şeklinde kullanmış olsaydık, sayfamızın birçok aynı içerik arasında kaybolma olasılığı oldukça yüksek olacaktı. Ancak Long Tail URL kullandığımız için arama sonrası çıkan sonuç sayısı iyice daraldığından, sayfamız arama motorunda en üst sıralarda olacaktır.

Konumuzu bir örnek ile sonlandırarak daha iyi anlaşılmasını sağlayalım,

Diyelim ki bir film siteniz var. Film sitesi sektörünün ne kadar zor bir sektör olduğunu söylememize bile gerek yoktur. Eğer film siteniz yıllanmış, binlerce backlinki olan, google’da binlerce indexi olan bir site değilse, sitenize eklediğiniz bir filmin diğer film siteleri içinden sıyrılıp google’da ilk sayfada çıkması oldukça zordur. İşte bu durumda Long Tail URL kullanarak sitenize eklediğiniz filmin üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin;

Sitenize eklediğiniz içeriğin başlığını, “Eyvah Eyvah Filmi izle” yerine Eyvah Eyvah Filmi HD Kalitesinde izle” olarak seçerseniz. Bu filmi hd kalitesinde izlemek için arama yapan kullanıcıları hitap etmiş olur ve bu ziyaretçileri sitenize hit olarak çekmiş olursunuz.

Bol hitli projeler dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here