Maşa ile Koca Ayı Türkiye’nin Yeni Fenomeni

3
149

Rusya da Özgün halk masalında, Maşa ormanda kaybolur ve bir ayının kulübesine sığınır. Eve geldiğinde, onun hizmetkarı olarak ayı tarafından esir alınmaktadır. Bir gün, maşa kaçmak için aklına bir numara gelir. Maşa Ayı ile tanışması da ilginçtir.

Maşa ile Koca Ayı Tanışma Hikayesi
Bir sabah maşa bir kelebek görür ve o kelebeğin arkasından koşarken bir balıkçı barınağına giderek burada balıkçılık Rusya da genelde yaygın olan bir meslektir ve yazar burada rus asıllı olduğu için ülkesindeki balıkçılara göndermeler yapmaktadır. Maşa balıkçı ayı ile tanışır ve ilk başta çok korkar fakat zaman içerisinde Maşa ile Koca Ayı çok iyi bir arkadaş olurlar. Çizgi filmlerde genelde çocukların hayvanlar ile arkadaş olduğu, dünyanın her yerinde konu olarak ele alınır. Bunun amacı ise çocuklara daha küçük yaşta hayvan sevgisini aşılamak olmaktadır. Koca ayı ilk etapta Maşa yı sevmemiştir ve onun kendi düzeninini bozduğunu düşünmektedir. Rus kızı Masha Ayı ile zaman içerisinde daha çok kaynaşırlar ve çok iyi arkadaş olurlar. Çizgi filmlerde
hayvanların hep konuşması çocuklar tarafından ilgi çekmektedir. Böylece sessiz zulme uğrayan hayvanların aslında konuşabildiklerini vurgulayan yazarlar çocuklara hayvanlara karşı zulmün yapılmamasını aşılamak için birbirinden güzel çizgi film yapmaktadırlar. Bu çizgi filmlerde hayvanlar genelde ön planda tutulur ve hayvanlar ile çocuklar arasındaki dostluklar diyaloglar ön plana alınır buna benzeyen en iyi örneklerden biriside Maşa ile Koca ayı olmuştur.

Yukarıda tasvirini yaptığımız tanışma hikayesi adlı bölümü de şu linkten izleyebilirsiniz;
http://masailekocaayi.net/2015/11/19/masa-ile-koca-ayi-tanisma-hikayesi/
Ayrıca En yeni ve reklamsız bölümler içinde GooglePlay’de “Koca Ayı” Uygulamasına
https://play.google.com/store/apps/details?id=koca.ayi.gktgolmz
Linkinden ulaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here