Mavi rengi görebilen kuş türü hangisidir?

0
227
mavi rengi görebilen kuş türü hangisidir
mavi rengi görebilen kuş türü hangisidir

Mavi rengi görebilen kuş türü hangisidir?

Mavi rengi görebilen tek kuş türü baykuştur. Baykuşlar dik duruş, binoküler görme, çift ses duyma, keskin pençeler ve sessiz uçuş için gerekli tüyler gibi özelliklere sahiptir. Baykuşlar çoğunlukla küçük memeliler, böcekler ve balıkları (bazı baykuş türleri) avlanarak beslenirler. Antartika hariç dünyanın bütün bölgelerinde bulunurlar. Baykuşlar büyük ileriye dönük gözler ve kulak deliklerine sahiptir. Gagaları şahin gagasına benzer. Düz bir yüze sahiptirler ve genellikle gözlerinin çevresinde bir daire bulunur. Çoğu baykuş türü gece karanlığında avlanır. Cüce baykuş gibi bazı türler alacakaranlıkta avlanır. Kır baykuşu gibi birkaç baykuş türü ise gün boyunca avlanma özelliğine sahiptir.

mavi rengi görebilen kuş türü hangisidir

Baykuşların görünmezlik özelliğinin bağlı olduğu iki unsur vardır. Birincisi mat renkteki tüylerinin belli koşullarda neredeyse görünmez olmasıdır. İkincisi ise kenarında tırtıklı bir yapı olan tüylerinin uçuş sırasında sessizlik sağlamasıdır.

Yırtıcı kuş türlerinden birisi olan baykuş, birçok yeteneği ile diğer kuş türlerinden ayrılmaktadır. Baykuşun en dikkat çekici özelliklerinden birisi de mavi rengi görebilen tek kuş türü olmasıdır.

Baykuşların mavi rengi görme yeteneği “Al purple” denilen ve mor ışığı görüntüleme özelliğinden gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here