MERS Virüsü Nedir? MERS Belirtileri Nelerdir?

0
226 okunma
MERS Virüsü
MERS Virüsü

MERS kelimesi Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (Middle East Respiratory Syndrome) hastalığının İngilizce yazılışının kısaltmasından oluşmaktadır. Orda Doğu Solunum Yetmezliği virüsü adını ilk olarak Orta Doğu’da ortaya çıkmış olmasından almıştır. MERS virüsü pnömoni gibi ciddi bir solunum yolu hastalığına neden olmaktadır. Önceki yıllarda birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan SARS virüsünden farklıdır, virüsün farklı bir alt tipinin neden olduğu bir hastalıktır. MERS virüsü hakkında tüm bilgileri haberin devamında bulabilirsiniz.

MERS Virüsü
MERS Virüsü

Pnömoni, enfeksiyon ya da kimyasalların akciğerlerin hava keselerinin iltihaplanmasına neden olmasına verilen genel bir terimdir. Pnömoni, akciğerlerin sıvıyla dolarak kana oksijen aktarma kabiliyetlerini engeller. MERS ise pnömoniye neden olan, bilinen virüs ve bakterilerden farklı bir virüs nedeniyle ortaya çıkmasından dolayı, farklı bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Hızlı Erişim Menüsü

MERS Belirtileri Nelerdir?

MERS virüsünün en önemli belirtileri arasında yüksek ateş (38 dereceden fazla), öksürük ve şiddetli nefes darlığı yer almaktadır. MERS’in virüslü bir kişiyle yakında temas yoluyla bulaştığı düşünülmektedir.

MERS Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

MERS için mevcut hiçbir aşı bulunmamaktadır. MERS virüsü bulaşmış bir kişiye tıbbi destek sağlamak, MERS’in ortaya çıkarttığı olumsuz durumları hafifletmek için kullanılır. MERS’in kesin tedavisi ise henüz bulunamamıştır.

MERS Virüsünden Nasıl Korunulur?

MERS virüsüne karşı kendinizi korumak için alabileceğiniz önlemler vardır. En az 20 saniye boyunca sık sık su ve sabunla ellerinizi yıkayın ve çocuklarınızın da aynı şeyi yapmasını sağlayın. Eğer sabun kullanma durumunuz yoksa alkol bazı dezenfektanlar da işinizi görecektir. Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Ayrıca hasta olanlarla yakın temas ve ortak eşya (örneğin, paylaşım bardak veya mutfak eşyaları) kullanımından kaçınmalısınız. Sık sık bir antibakteriyel temizleyici ile kapı kolları gibi ortak kullanılan yüzeyleri dezenfekte edin.

Lütfen bu yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ki sevdikleriniz ve yakın çevrenizdekiler de MERS virüsü hakkında bilgi edinerek, gerekli önlemleri alsınlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here