Microsoft Spartan İnternet Tarayıcısı Özellikleri ve Çıkış Tarihi

0
130 okunma
Microsoft Spartan Özellikleri
Microsoft Spartan Özellikleri

Masaüstü, dizüstü, tablet ya da akıllı telefon…Kullandığınız cihaz her ne olursa olsun, internette sörf yapabilmek için mutlaka internet tarayıcısı kullanmak zorundasınız. Teknolojik cihazınız, kullandığı işletim sistemine göre internet tarayıcısı içinde yüklü şekilde size ulaşıyor. Örneğin Windows işletim sistemini kullanan bir dizüstü bilgisayar aldığınızda İnternet Explorer internet tarayıcısı yüklü şekilde geliyor. Ya da bir başka örnek vermek gerekirse Aplle’ın iPad’ini satın aldığınızda cihazınızda Safari internet tarayıcısı yüklü oluyor. Microsoft, son yıllarda internet tarayıcısı pazarında çok kan kaybeden ve kullanıcı sayısı %60-70 oranında azalan İnternet Explorer’ın bu durumunu göz önüne alarak yepyeni bir internet tarayıcısı olan Spartan için kolları sıvadı. Windows 10 ile birlikte tanıtımı yapılan Spartan‘ın kullanıcı dostu bir çok özelliği olacak. Microsoft’un bu yeni internet tarayıcısıyla, İnternet Explorer’ın eski günlerine geri dönme umudunu artıracağını düşünüyoruz ve Spartan’ın özelliklerine göz atmanız içn sizi yazının devamına davet ediyoruz.

Microsoft Spartan Özellikleri
Microsoft Spartan Özellikleri

Microsoft Spartan İnternet Tarayıcısı Özellikleri

Microsoft’u internet tarayıcısı pazarında büyük beklentiler içine sokacak olan Spartan, İnternet Explorer’a göre birçok yeni özelliğe sahip olacak. Bu özelliklerden ilk bakışta en çok dikkat çekenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Spartan’ın sahip olacağı yeni özellikler arasında bize göre en yararlıların başında “Okuyucu Modu” geliyor. Hali hazırda tablet ve akıllı telefonlarda kullanılan internet tarayıcılarının desteklediği “Okuyucu Modu”, özellikle uzun metinler içeren internet sayfalarını göz yormadan okumaya olanak tanıyor. Sayfa okuyucu modunda açıldığında, kullanıcı ekranda yalnızca metinler ve yazıyla ilgili resimleri görüyor. Yani reklamlar ya da yazının bir parçası olmayan diğer metin ve resimler kullanıcıya gösterilmiyor. Böylelikle istediğiniz yazıyı gözünüz yorulmadan rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.

Microsoft Spartan‘ın bir başka dikkat çeken özelliği ise PDF formatını destekliyor olması. Bilindiği üzere birçok firma ürünlerine ait katalogları, fiyat listelerini ve broşürlerini PDF formatında yayınlıyor. Ya da devlet kurumlarına ait internet siteleri bilgilendirme, tanıtım, sınav soruları gibi dosyaları PDF formatında yayınlıyor. Şu an İnternet Explorer ya da Chrome gibi tarayıcılarda PDF formatındaki dosyaları okuyabilmek için ilk önce ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirmeniz ve bilgisayarınızda Adobe Reader programının yüklü olması gerekiyor. Spartan ise PDF fotmatındaki dosyaları indirmeden kendi bünyesinde açabiliyor ve zaman kaybını ve ekstra bir yazılım yükleme mecburiyetini önlemiş oluyor. Tabii eğer illaki ilgili PDF dosyayı bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız, Spartan bu işlemi de tek tıklamayla yapabilmenize olanak tanıyor.

Spartan’ın bir başka özelliği ve belki de en marjinal özelliğine geldik; internet sayfaları üzerinde not alabilme! Bu özelliği kısa ve öz şekilde şöyle açıklayalım; kitap okurken kitapta ilginizi çeken satırların altını daha sonra göz attığınızda kolayca görebilmek için çizermiş gibi bir internet sitesinde istediğiniz bölüme mouse yardımıyla küçük notlar ekleyebiliyorsunuz.

Spartan Ne Zaman Çıkacak?

Microsoft’un yeni internet tarayıcısı Spartan’ın tasarımına halen devam ediliyor. Yaklaşık 4 aylık bir zamandan sonra Spartan’ın geliştiricilerin kullanımına sunulması, daha sonra da çok kısa bir zaman içinde tüm kullanıcıların kullanımı için çıkış yapacağını tahmin ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here