Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

0
159 okunma
Mide Şişkinliği
Mide Şişkinliği

Mide sorunları zaman zaman hepimizin canını sıkar. Midede şişkinlik, ağrı ya da ekşime gibi problemler günlük işlerimizden veya uykumuzdan bizi alıkoyabilir. Bunlara engel olmak için, mide sağlığına büyük özen göstermemiz gerekiyor.

Mide Şişkinliği
Mide Şişkinliği

Mide Şişkinliği Belirtileri ve Nedenleri

Mide şişkinliği mide krampları, karın ağrısı, hazımsızlık ve gaz oluşumu şeklinde kendini belli eder. Eğer bunlara ek olarak kusma ve ishal varsa mide üşütmesi ile karşı karşıya da olabilirsiniz.

Mide şişkinliğinin beslenme kaynaklı ya da hastalık sebebiyle olabilir. Kabızlık midede şişkinliğin en önemli sebebidir. Laktoz hassasiyeti de süt tüketen insanlarda şişkinliğe neden olabilir.

Ama bir kere nedenini anladıktan sonra mide şişkinliğini tedavi etmek çok zor değil. Teşhisi kendi kendinize koymak için, mideniz şişmeden önce neler yediniz ve ne yaptınız hatırlamaya çalışın. Bir dahaki mide şişkinliğinde öncekiyle ortak noktaları bularak sebebi ile ilgili daha net bir fikir oluşturabilirsiniz.

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişkinliğinin en önemli tedavisi daha başlamadan oluşmasını engellemektir. Bu yüzden sağlıklı beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Lifli gıdalar mide ve bağırsak sağlığını olumlu etkileyerek, mide şişkinliği gibi sindirim sorunlarına karşı etkilidirler. Genel olarak sebze ve meyveler lifli yiyeceklerdendir.

Aşırı soğuk ve sıcak yiyecekler midede rahatsızlık yaratabilir. Pişirdiğiniz yemekleri biraz soğuduktan sonra servis edin.

Fasulye, nohut gibi baklagiller midede gaz yaparak, şişkinliğe neden olurlar. Bu yüzden eğer şikayetiniz varsa, mümkün olduğunca az tüketilmedirler.

Bazı otların mide şişkinliğine iyi geldiği bilinmektedir. Bunlar rezene, dereotu, dulavraotu ve zencefildir. Bunlardan yapacağınız çaylar mide şişkinliğini azaltarak, sizi rahatlatacaktır.

Örneğin, birkaç rezene tohumunu yemekten sonra çiğneyip, yutabilirsiniz. Ya da bir çay kaşığı rezene tohumunu sıcak suya karışıtırıp, demlenmesini bekleyip, sonra da içebilirsiniz.

Şişen yerlere masaj yaparak, sıkışan gazın hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Masajı elinizi dairesel hareketlerle karnın üzerinde gezdirerek yapın.

Bol bol su içmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor. Mide şişkinliğinin bir sebebi tuzun içindeki sodyumdur. Bol su içerek sodyumun ve diğer sıvıların sistemden temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Şeker ve tuz içeren içeceklerden bu sürede sakının. Çünkü daha da kötüleştirebilir.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here