Milliyet, Hürriyet, CNN Türk Google’dan Neden Kayboldu?

0
152 okunma
Milliyet Hürriyet CNN Türk Mynet Googledan kayboldu
Milliyet Hürriyet CNN Türk Mynet Googledan kayboldu

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motoru olan Google, aralarında Milliyet, Hürriyet, CNN Türk ve MyNet gibi haber sitelerini arama sonuçlarından çıkartarak büyük darbe indirdi! Bu sitelerin uzun zamandan arama sonuçlarını maniple etmek anlamına gelen “spam” yaptıkları biliniyordu. Özellikle Milliyet ve Hürriyet gibi haber sitelerinin popüler konularda içinde sadece spam terimler geçen içerikler yayınlaması ve bu konularda gerçekten doğru içerik yayınlayan sitelerin önüne geçerek, ziyaretçileri spam içeriklere çekmesi Google’ın dikkatini çekti ve popüler arama motoru bu sitelerin fişini çekti!

Milliyet Hürriyet CNN Türk Mynet Googledan kayboldu
Milliyet Hürriyet CNN Türk Mynet Googledan kayboldu

Milliyet, Hürriyet, CNN Türk Google’dan Neden Kayboldu?

Google’da Milliyet, Hürriyet, CNN Türk ve Mynet gibi sitelere girmek için arama motorunda bu kelimeleri arayan kullanıcılar, arama sonuçlarında aradıkları siteler yerine içlerinde bu kelimeler geçen başka sitelerle karşılaştılar.

Bir süre önce webmaster forumu R10.net’te haber sitelerinin spam yapmasıyla ilgili bir kampanya başlatılmıştı ve bu kampanyaya birçok webmaster imza vererek destek olmuştu. Görünen o ki Türk webmasterların başlattıkları kampanya Google tarafından fark edildi ve gereken yapıldı.

Milliyet, Hürriyet, CNN Türk ve Mynet gibi sitelerin ne kadar süreyle Google’dan kayboldukları şimdilik bilinmiyor ancak bu sitelerin yönetici ve editörlerinin başı bu durumdan dolayı çok ağrıyacak gibi görünüyor.

Bu siteler nasıl spam yapıyordu?

Milliyet, Hürriyet, CNN Türk, Radikal, Akşam ve Mynet gibi haber siteleri internette çok aranan canlı izle, full izle, bedava izle, indir gibi arama terimlerini haber başlıklarına ve içeriklerine ekleyip, 30-40 defa aynı kelimeleri tekrar eden haberler yapıyorlardı. Kullanıcılar bu kelimeleri google’da aradıklarında karşılarına bu siteler çıkıyordu ancak içeriğe tıklandığında içinin bu kelimelerle dolu olduğu ve kullanıcıyı yanıltıcı olduğu görülüyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here