MK-ULTRA adlı projenin amacı neydi?

0
177 okunma
mk-ultra projesinin amacı
mk-ultra projesinin amacı

CIA Başkanı Allen Dulles’un 1950’de başlattığı ve 1973’te resmi olarak yasaklanan MK-ULTRA adlı projenin amacı neydi? Kenan Işık’ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster? yarışma programının 11.11.2013 pazartesi akşamı yayınlanan yeni bölümünde yarışmacıya sorulan 30.000 TL değerinde ki sorunun yanıtını sizler için paylaşıyoruz.

mk-ultra projesinin amacı
mk-ultra projesinin amacı

Soru: CIA Başkanı Allen Dulles’un 1950’de başlattığı ve 1973’te resmi olarak yasaklanan MK-ULTRA adlı projenin amacı neydi?

A) İnsandan Enerji Üretme

B) Konsolosluk telefonlarını dinleme

C)  Genetik Mutasyon

D) İnsan davranışlarının kontrolü

Cevap: İnsan Davranışlarının Kontrolü

MKUltra projesi ismi verilen proje bilinç altını kullanma ile ilgilidir. (beyin kontrolü) bu yöntem CIA’s Scientific Intelligence Division. Yani bildiğimiz CIA tarafından da kullanılmıştır. 1950’lerin başında başlayan çalışmalar, 1953 yılında resmi olarak kullanılmıştı, 1964 yılında bu alana olan ilgi çeşitli sebeplerden dolayı azalmış, 1967 yılında da tamamen yürürlükten kaldırılmıştır.

MK-Ultra insanlar üzerinde hipnotize,duygusal yoksunluk gibi yöntemlerle istediğini yaptırma, ağızdan laf alma operasyonudur. LSD ve LSD gibi birden fazla kimyasal maddeyle yapılabilen bu deneye, sözlü taciz veya cinsel taciz de eklenerek ABD’de işkence yöntemi olarak ta kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here