Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi 02.02.2014

0
76

Karadenizimizin güzide illerinden biri olan Tokat’ın meşhur kebabının tarifini sizler için paylaşıyoruz. Nursel Ergin’in her hafta sonu sunduğu yemek programı Mutfağım bu pazar Tokat’ta idi. Tokat’ın meşhur lezzetlerinin tarifini veren Mutfağım programı Tokat Kebabı Tarifini bizler için paylaştı. Mutfağım 02.02.2014 Sevilay Hanım’ın Mutfağı Tokat Kebabı Malzemelerini, Mutfağım Tokat Kebabı Yapılışını ve Mutfağım Tokat Kebabı Tarifini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi

Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi
Mutfağım Tokat Kebabı Tarifi

Tokat Kebabı Malzemeleri :

-Taze kuzu eti
– Terayağı
– Patlıcan
– Domates
– Yeşil biber
– Soğan ve sarımsak az miktarda patates

Tokat Kebabı Yapılışı :

Küçük parçalar halinde kesilen etler baharat, biber ve soğanla terbiye edildikten sonra hafif yağlanmış şişlere takılmak üzere bekletilir. Şişlere biraz margarin sürülür.Şişlerin en başına et ve sebzelerin düşmemesi için patlıcanın sap kısmı takılır. Şiş üzerine bir et bir sebze ve sebze aralarına bir parça margarin ve bir iki diş sarımsak dizilir. Patlıcanların kabuğu alınmaz yarıdan kesilmiş ve uzun selvi doğranmış patlıcanlar önceden hafifçe tuzlanmalıdır. Birkaç şişe de etler müstakil olarak takılır.

Kebap ocağının ortasında bulunan yatay demire şişler asılır. Fırının iki tarafında bulunan yatay bölümde yanan odunların ateşi ile pişmeye bırakılır. Fırının alt kısmında bulunan şaç tepsiye damlayan yağlar toplanır. Özel pişirilmiş pideler bir tepsiye yayılır. Pişen etler ve sebzeler bunun üzerine sıyrılır. Tepsinin ortasına pişen domatesler konulur. Üzerine toplanan yağlardan gezdirilerek servise alınır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here