Netbook Seçimi Nasıl Yapılır?

0
55

Netbook seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında, diğer teknolojik ürünlerde olduğu gibi ihtiyaç ve beklentilerin doğru belirlenmesi geliyor. Örneğin; hareket halindeyken bir anlık mesajlaşma programı vasıtası ile video görüntüsü aktarmak istiyorsanız, tercih edeceğiniz netbook üzerinde dahili webcam olmak zorundadır. Aynı şekilde bluetooth özelliğini çok kullanan biriyseniz, entegre bluetooth olan bir netbook modelini tercih etmelisiniz. Şu anda piyasada olan bütün netbooklarda webcam ve bluetooth bulunmuyor. Bundan dolayı bir netbook tercihi yapmadan önce özelliklerini önceden ihtiyacınıza göre belirlemeniz gerekiyor.

Netbook nasıl seçilir
Netbook nasıl seçilir

İşletim sistemi olarak baktığımızda bugün netbookların bazı modellerinin Linux işletim sistemi ile geldiği görülüyor. Linux işletim sistemi çok yaygın olarak kullanılmasa da günümüzde popülerliği artan bir işletim sistemidir. Ancak son kullanıcı açısından değerlendirildiğinde herkesin vakıf olduğu ve herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir işletim sistemi değildir. Buna dayanarak netbook seçiminde bir diğer önemli kriterin işletim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.

Netbookların bazı modellerinde bulunan kart okuyucu da önemli bir etkendir. Kart okuyucu, fotoğraf makinenizde ya da mp3 çalarınızda kullandığınız hafıza kartındaki verileri, netbooka aktarmak ya da netbooktaki verilerinizi hafıza kartına aktarmak konusunda size büyük kolaylık sunuyor.

Netbookların en önemli seçim kriterleri arasında yer alan diğer bir hususta netbookun ebatlarıdır. Örneğin 7 inçlik bir netbook aldığımızda, cihazın kendisi oldukça küçük olacağı için, eğer elleri ve parmakları biraz iri olan bir kullanıcıysanız, tuşlara basma konusunda sorun yaşamanız muhtemel olacaktır. Bu yüzden böyle bir cihazı tercih etmemeniz gerekiyor. Mümkünse cihazı fiziksel olarak görüp, sizin için uygun olup olmadığını mutlaka test etmeniz gerekiyor ki kullanım sırasında bir sıkıntı yaşamayasınız.

Netbooklar arasında fiyat farklılıklarının en önemli sebeplerine bakıldığında; sundukları özellikler(webcam, kart okuyucu, usb soket sayısı, işletim sistemi) cihazların fiyatları arasında çok ciddi uçurumlar olmasına yol açıyor. Bu bakımdan netbook fiyatları 300TL’den 800TL’ye kadar çıkabiliyor.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere netbook seçimi yaparken beklenti ve ihtiyaçlarınızı değerlendirip ona göre bir tercih yapmanız en mantıklısı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here