Nokia X Fiyatı ve Özellikleri

0
127 okunma
Nokia X Fiyatı ve Özellikleri
Nokia X Fiyatı ve Özellikleri

Andorid’li Nokia Hayali Nokia X’le Gerçek Oldu

Nokia’nın ilk Android işletim sistemli telefonu olan Nokia X, bütçe dostu fiyatıyla giriş segmenti için çok güzel bir seçenek. Uzunca bir süredir herkes Nokia’da Android işletim sistemli bir akıllı telefon bekliyordu. Bu hayal her ne kadar giriş segmenti için gerçekleşmiş olsa da nihayet Nokia X ile beraber Android’li bir Nokia görebildik. İlginçtir ki Nokia X‘e ilk baktığınızda özellikle telefonun arayüzü, pazarda bulunan diğer Android telefonlara hiç benzemiyor. Ancak Nokia’nın kendine has başarılı uygulamalarıyla ile Android ekosistemini bir arada görebilmek bizi sevindirdi.

Nokia X Fiyatı ve Özellikleri
Nokia X Fiyatı ve Özellikleri

LUMIA TARZI

Nokia, işletim sistemi olarak Android kullanmasına rağmen tasarımsal açıdan Lumia serisinin çizgisini bozmak istememiş. Farklı renk seçenekleriyle beraber diğer Lumia modellerini fazlasıyla andıran Nokia X, sade ama şık bir cihaz olmuş. Telefonu elinize aldığınızda ‘Nokia sağlamlığı’ dediğimiz şeyi rahatça hissedebiliyorsunuz. Tahmin ediyoruz ki telefon darbelere karşı rakiplerine oranla çok daha iyi bir performans gösterecektir.

ANDROİD AMA?

Nokia X‘in pazardaki diğer Android işletim sistemli cihazlara göre bazı önemli farklıları var. Çünkü Nokia X, Android 4.1 Jelly Bean üzerine yapılandırılmış Nokia X Software Platform v1.0’ı kullanıyor. Bu nedenle Nokia X’in Google Play’e erişimi yokken, uygulama indirmek için Nokia Market’i kullanıyoruz. İçerisinde yüzbinlerce Android uygulamasını barındıran Nokia Market’in aslında Google Play’den çok da bir farkı yok. Zaten telefon giriş segmentinde olduğundan, Google Play erişimi olmuş olsaydı bile donanım yetersizliği nedeniyle birçok oyunu ve uygulamayı kullanamayacaktık. 1 GHz saat hızında çalışan çift çekirdekli Snapdragon S4 Play işlemcisinden gücünü alan telefonda ayrıca 512 MB RAM ve Adreno 203 grafik birimi bulunuyor. Açıkçası giriş segmentinde yer alan bir telefon için gayet iyi olan bu işlemci ve grafik birimi, güzel sonuçlar veriyor. Arayüzün de sade olmasıyla beraber akıcı bir telefon deneyimi yaşıyorsunuz.

Nokia X Fiyatı: 499 TL

Kaynak: Hardware Plus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here