Nurselin Mutfağı Şiveydiz Çorbası Tarifi 2 Mart 2015

0
242 okunma
Şiveydiz Çorbası Tarifi
Şiveydiz Çorbası Tarifi

Ekranların sempatik isimlerinden Nursel Ergin’in hazırlayıp sunduğu Nursel’in Mutfağı hafta içi her gün gündüz kuşağında izleyiciyle buluşuyor. Türkiye’nin birbirinden güzel yörelerinden, en güzel yemekleri Show TV izleyicisiyle paylaşan program, 2 Mart 2015 pazartesi günü Gaziantepli İnci Tezel’i konuk edecek. Nurseli’in Mutfağı yeni bölümünde Antep mutfağının en güzel yemeklerinden Şiveydiz Çorbası, Maş Çorbası ve Altı Ezmeli Kuşbaşı Kebap tarifleri verilecek. Gaziantep’e yolu düşüp de yemeden dönmeyeceğiniz lezzetlerden olan bu güzel yemeklerden Şiveydiz Çorbası Tarifi‘ni sizlerle paylaşmak istiyoruz. 2 Mart 2015 Pazartesi günü saat 12:00’de ekrana gelecek ve lezzetli yemekleriyle hem göze hem de damağa hitap edecek olan Nurselin Mutfağı Şiveydiz Çorbası Tarifi yazının devamında.

Şiveydiz Çorbası Tarifi
Şiveydiz Çorbası Tarifi

Hem lezzetli hem de şifa deposu Şiveydiz Çorbası, özellikle soğuk kış günlerinde sofralarınızı şenlendirecek bir lezzet. Gaziantep’te her evde haftada en az bir gün kaynayan enfes Şiveydiz Çorbası Tarifi‘ni aşağıda bulabilirsiniz.

Şiveydiz Çorbası Tarifi

Şiveydiz Çorbası Malzemeler;

250 gr taze sarımsak
250 gr kuzu eti
500 gr süzme yoğurt
2 adet yumurta
50 gr un
150 gr nohut
1 paket margarin yağı
10 gr tuz
20 gr nane
250 gr taze soğan

Şiveydiz Çorbası Tarifi;

Tencereye kuşbaşı et konularak hafifçe tavlanır, tuz ve su ilave edilerek haşlanmaya bırakılır. Et piştikten sonra içine önceden haşlanmış nohut ilave edilir. Hafif iri ve çapraz şekilde doğranmış soğan ve sarımsak (baş kısımlarını hafif iri doğrayarak) et ve nohuda ilave edilir.

Biraz piştikten sonra bir tencereye süzme yoğurt, yumurta ve un konularak hafif ateşte sürekli çırparak pişirilir. Piştikten sonra diğer tenceredeki malzemeyi yoğurda boşaltarak bir taşım kaynatıp ocağın altı kapatılır. Daha sonra bir tavaya yağ konulup kavrulduktan sonra içine nane katılarak yemeğin üzerine gezdirilir ve yemek servise sunulur. Not: bir gece önceden ıslatılmış nohut olursa et ile birlikte haşlanabilir. Margarin yerine sıvı yağda kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here