Önümüzdeki 20 Yılı Şekillendirecek 12 Teknoloji

0
55

Dur durak bilmez teknoloji, baş döndürücü bir hızla ilerlemeye devam ediyor. 20 yıl önce bugünün standartları öngörüldüğünde ne kadar büyüleniyorsak, bugün günümüz teknolojisini o kadar sıradan karşılıyoruz. Şimdi yeniden şaşırmaya başlayabiliriz, önümüzdeki 20 yıl içinde hayatımıza çeşitli formlarda girmesini beklediğimiz teknolojilerin çoğu bu listede.

Grafen

Grafen, temelde bir karbon allotropu; karbon atomunun iki boyutlu bal peteği şeklinde dizilmiş formu. Grafen, bir atom kalınlığında, mekanik, termal, elektronik ve optik özellikleri ile bilim dünyasında heyecan yaratan ve “mucize malzeme” olarak anılan bir yapı. Doğada iki boyutlu tek malzeme özelliğini taşıyan Grafen üzerinde elektronlar, silisyuma oranla 100 kat hızlı hareket edebiliyor. Geçtiğimiz 10 yılda varlığından dahi haberdar olunmayan Grafen’in, gelecek yıllarda fotovoltaik hücreler, optik cihazlar ve katlanabilir elektronik araçlar üzerinde son nesil teknoloji olarak yer alacağı öngörülüyor.

Grafen
Grafen

Yeni Pil Teknolojileri

Tüm akıllı cihazların ortak problemi batarya sorunu. Daha genel düşünmemiz gerekirse, günümüzde batarya tipi taşınabilir enerji kaynaklarıyla çalışan herhangi bir elektronik ürünün pil ömründen şikayet etmemek mümkün değil. Sürekli şarj gereksinimi duyan piller yerine 15 kat daha performans sunan lityum-iyon piller yakın geçmişte umut vaat etmeye başladı. Gelecek 20 yıl içinde bu teknolojinin daha da geliştirilerek batarya problemine sağlam çözümler üretmesi bekleniyor.

Yeni Pil Teknolojileri
Yeni Pil Teknolojileri

Giyilebilir Gözlükler

Bu yeni sektörün perdesi aralayan, teknoloji devi Google. Google tarafından 2012 yılında düzenlenen I/O Geliştirici Fuarı’nda tanıtılan ve tüketiciyi büyüleyen Google Glass artık oldukça yaygın şekilde kullanılıyor. Google Glass adım sayma, mesafe ölçme gibi sağlık uygulamalarını kullanabiliyor. SMS gönderebiliyor, arama yapabiliyor, sesli komut özelliğiyle Google üzerinde arama yapabiliyor. Tüm bunlara ek olarak müzil çalabilen ve navigasyon sağlayabilen gözlük, fotoğraf video da çekebiliyor. Gelecek yıllarda bu tip gözlüklerin yeteneklerini katlamış bir şekilde çoğalacağı ve hayatımıza gireceği kesin.

Google Glass
Google Glass

Enerji

Gezegenimizde nüfus hızla artarken bir ihtiyacımızı karşılayan enerji rezervleri de aynı hızla azalıyor. Bilim insanları daha ucuz, verimli ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu doğrultuda önümüzdeki 20 yıl içinde evlerin tamamına yakınının güneş enerjisince desteklenir olması, rüzgar enerjisinin veriminden daha fazla yararlanılması ve nükleer füzyon kaynaklarının şehirleri büyük enerji güçlerine dönüştürmesi bekleniyor.

Enerji
Enerji

3D Baskı

Aslında 1980’lerden beri kullanılan bu sistem teknolojinin ilerlemesi ve yaygınlaşmasıyla son bir kaç yıldır daha hızlı gelişmeye ve adını duyurmaya başladı. Sağlık, ticaret ve sanat sektöründe de devrim niteliğinde bir yenilik olan bu baskı türü gelecek 20 yıl içinde hayatımızda daha fazla aktif rol oynayacağa benziyor.

3D Baskı
3D Baskı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN) tarafından kurulmuş, 300 metre uzunluğundaki dev parçacık hızlandırıcı, bugün parçacık ve yüksek enerji fiziği alanındaki çeşitli teori ve testlerin yapıldığı devasa bir bilim platformu. 2013 yılında, “Tanrı parçacığı” adı ile bilinen Higgs Bozonu’nun keşfine uzanan deneylerin önümüzdeki yıllarda evrenin temel yapı taşları hakkındaki soru işaretlerini önemli ölçüde yok edeceği düşünülüyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

Holografik Arabirimler

Iron Man filmini izleyenler, teknoloji harikası laboratuvarları görmüşlerdir. Burada kullanılan, harekete duyarlı, temel etkileşimlerle kontrol edilebilen yüksek teknoloji ürünleri önümüzdeki 20 yıl içinde hayata geçebilir. Hologramlar sayesinde 3 boyutlu sanal görüntüler ile çeşitli bilgisayar sistemleri daha kolay ve pratik şekilde kontrol edilebilir. Yeni yeni üzerinde çalışılan bu teknoloji için biraz daha bekleyeceğiz.

Biyometrik

Biyometri, adını yeni yeni duymaya başladığımız, mobil güvenlik metodların en yeni üyesi. Apple Touch ID’nin parmak izi tarayıcısı ile iPhone 5S’te kullanmaya başladığı sistemin uygulama alanı giderek artıyor. Gelecek yıllarda insan izi, göz retinası, ses tanıma gibi formlarla karşımıza çıkacak biyometrinin, elektronik güvenlikte büyük ve kusursuz işleyen bir boyuta taşınması bekleniyor.

Beyin-Bilgisayar Arayüzleri

Zihin gücüyle bir bilgisayarı idare edebildiğinizi hayal edin. Bilgisayarı komuta etmemize yardımcı araçlar kimi zaman kullanım zorluğu yarayıyor kimi zaman ise tempoaya ayak uyduramıyor ve yetersiz kalıyor. Buna ek olarak felçli hastalar ve biyomekanik protez kullananlar için beyin-bilgisayar arayüzünün hayata geçirilmesi yepyeni bir dünyaya merhaba demeleri anlamını da taşımakta. Şu yıllarda emekleme aşamasında olan bu teknoloji gelecek yıllarda dünya çapında ses getirecek bir potansiyele sahip.

Nanorobotlar

Bilim dünyasının üzerinde yoğun olarak çalıştığı, araştırma ve geliştirme yaptığı konulardan biri de nanorobotlar. Çoğunlukla tıpta kullanılan bu mikroskobik aygıtlar vücutta hasta bölgeyi tespit ediyor, bölgeye doğru ve özel ilaç tedavisi uyguluyor. İlerleyen yıllarda daha da geliştirilecek olan bu sistemin günümüzde, tarımsal faaliyet için programlanmış olanları dışında savunma sanayi için geliştirilenleri de mevcut. Bir çok sektörde kullanılabilecek nanorobotların başarılı ilerleyişi, karmaşık üretim süreci ve yüksek maliyeti yüzünden biraz gölgeleniyor.

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Sanal gerçeklik sistemleri 80’lerden bu yana hayali kurulan bir teknoloji. Yakın geçmişte piyasaya sunulan Oculus Rift ile bu bekleyişin sonuna gelinmiş gibi görünüyor. Başarılı çıkışı ve oyunseverlere kendini sevdirmesiyle farklı bir sektörün perdesini aralayan Oculus Rift‘i, Samsung firmasının geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü Gear VR de takip etti. İlk sürümleri geliştirilen bu teknolojik ürünlerin 20 yıl sonra nerelerde olacağı tahmin dahi edilemiyor.

Kendini Kontrol Edebilen Şoförsüz Araçlar

Otomatik araçların düz vitese oranla daha kolay kullanım sunduğu sıkça duyulan bir varsayım. Peki ya daha kolayı olabilir mi? Örneğin, şoförsüz araçlar! Teknolojinin hızla çağ atlamasıyla, önümüzdeki yıllar bu sisteme gebe. Çalışmaları devam eden bu teknolojik gelişmeye Audi ve Nissan gibi ünlü otomobil firmaları ortak oldu bile. Bilgisayarlarla kontrol edilen bu araçlarıner ya da geç hayatımıza gireceği bir gerçek.

Audi’nin Sürücüsüz Park Teknolojisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here