Pantolon Kullanımında Tunik Kullanımına Nasıl Geçildi?

0
84 okunma
ferace modelleri

En fazla bayanların kıyafetlerine özen gösterdiğini ve kıyafet seçimlerinde ince eleyip sık dokuduklarını biliriz. Vitrin önlerinde en fazla bekleyen AVM’lerde kıyafet seçimi yaparken tüm günü unutan bayanların varlığı da hiç gözümüzden kaçmaz. İster tesettürlü olsun ister tesettürlü olmasın her bayan için şık bir kıyafet yakalamak oldukça önemlidir. Kıyafet seçimi yaparken daha önceden tesettürlü bayanların zorlanması tesettür modasında hiçbir ilerleme kaydedilmemesinden dolayı olmakta idi. Fakat son zamanlarda son zamanlarda derken 2000 li yılların başından itibaren tesettür modasında büyük bir patlama oldu. Her zevk için farklı bir tesettür tasarımı oluşturulurken, bir çok kişi için bu tasarımların da değişik tarzlarda yapıldığı görülmeye başlandı. Tesettürlü bayanların dış mekanlarda giymeyi alışkanlık haline getirdiği ferace çeşitleri bir çok farklı modeli ile her yıl değişik tarzlarda tasarlanarak bayanlara sunuldu. Kıyafet tasarımında bayanların en çok tercih etmiş oldukları tunik çeşitleri de bayanlar tarafından yıllardan beri rağbet gören kıyafet çeşitlerinden oldu. Tuniklerin kullanımı bayanlar tarafından hem çok kolay bulunurken hem de bayanların seçimlerinde en fazla tercih ettiği tuniklerde abiye modellerin bile varlığı bayanları tunik modellerine doğru yönlendirdi.

ferace modelleri

Tunik Modelleri

Çok eski zamanlara dayalı olarak kullanımı olmayan tunikler daha önceleri bayanlar tarafından elbiselerin daha fazla kullanılmasına sebep olurdu. Fakat bayanların yoğun bir şekilde pantolon kullanmaya başlaması tesettürlü bayanların her zaman tunik arayışına girmesine sebep oldu. Pantolon kullanan tesettürlü bayanlar pantolonları daha tesettürlü hale getirebilmek için artık tunik kullanımını çoğalttı. Tunik kullanımında o kadar çok modellerin tasarımcılar tarafından tesettürlü bayanlara sunulması hatta bu modellerin bazı bayanlar tarafından abiye olarak kabul görmesi de tunik hakkında söylenecek sözlerden birisi. Tunik seçimini abiye için yapmak isteyen bayanların tül işlemeli ve boncuk ve pul ile süslenmiş olan tunikleri seçerek kullandıkları da gözden kaçmıyor. Çünkü bazı bayanlar için abiye elbiseleri kullanmak rahat bulunmuyor. Pantolon üzeri tunik ve şal kullanımı ile bayanların çoğu hem şık hem de daha alımlı görünürken bu kullanımlarda şal seçiminin özenli olması gerektiği de bilinmesi gereken kombin kurallarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Abiye Kıyafet Seçimi

Tesettürlü bayanların seçimine sunulan tesettür abiye seçimi artık her model ve her tipte yapılabiliyor. Görüntü olarak şık bir tasarıma sahip bir şekilde yapılan tesettür abiyelerin her zaman kol kısımları uzun tutuluyor. Ve uzun tutulan kol kısımları ile birlikte şal başörtü kullanımı veya abiye kıyafete özel olarak üretilmiş başörtü kullanımı da öneriliyor. Bir çok tesettür abiye seçiminde birlikte tasarlanmış olan bir çok abiye eşarp da aynı abiye kıyafetin işlenme stili ve renkleri şeklinde işlenerek alıcılarına sunuluyor. Tesettürlü bayanlar tarafından bu elbiseler en fazla nişan, nikah, düğün ve arkadaş özel toplantılarında kullanıma sunulurken bazı bayanlar kendi nişanlarında veya söz merasimlerinde de bu elbiseleri kullanmayı seçebiliyor.

Elbise seçimlerinde çok fazla amaç uğruna giyilmesi gereken elbiselerin seçimi de aslında güncel elbise seçimleri ile birlikte yapılması gerekiyor. Abiye elbiseler özel günlere yönelik işlemeler ve süslemeler ile tasarımı yapılarak üretilirken aslında işleme olmayan elbiselerin abiye elbise kumaşları ile üretilerek günlük elbiseler gibi bayanlara sunularak satışının yapıldığı da görülebiliyor. 2018 yılının abiye kıyafet seçimlerinde tesettürlü bayanları çok daha parlak ve çok daha değişik modeller bekliyor. Bayanlar artık düz beden abiye kıyafetlerin seçimlerini bu yıl tarlatanlı ve çok ihtişamlı görüntüsü olanlar ile birlikte değiştirecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here