Peskutan Çorbası Tarifi Sahrap’la Ramazan Sofrası

0
241 okunma
Peskutan Çorbası Tarifi
Peskutan Çorbası Tarifi

Mübarek Ramazan ayında oruç tutarak nefsimizi rahatlattığımız bu günlerde zengin iftar sofraları da evlere şenlik katıyor. İftara ne pişirsem diye düşünenler için Sahrap’la Ramazan Sofrası programında yayınlanan değişik ve farklı lezzetleri denemek isteyenler için yemek tariflerini sizler için paylaşıyoruz. Sahrap’la Ramazan Sofrası programınında 14 Temmuz 2014 Pazartesi günü yayınlanan bölümde Süzme Yoğurt ile yapılan Peskutan Çorbası Tarifi verildi. Sizlerde mutfaklarınız da değişik bir lezzet denemek istiyorsanız, Sahrap Soysal Peskutan Çorbası Malzemelerini, Sahrap Soysal Peskutan Çorbası Yapılışı, Sahrap Soysal Peskutan Çorbası Tarifini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Peskutan Çorbası Tarifi

Peskutan Çorbası Tarifi
Peskutan Çorbası Tarifi
  • 500 gr pesjutan-Süzme yoğurt
  • 250 gr kemikli parça et-kavurma eti
  • 1 su bardağı buğday
  • 1 adet kuru soğan
  • Yarım su bardağı yeşil mercimek
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Nane
  • Tuz

Peskutan Çorbası Yapılışı

Peskutan ekşimiş ayran ya da sütten elde edilen bir tür kese yoğurdudur. Kaynatılıp soğumaya bırakılan süt zaman içinde ekşir ve yoğurt kıvamı alır. içerisindeki acımtırak su süzülüp bir süzme yoğurt kıvamı yakalandığında peskutan hazır demektir.

Un ve yumurtayla bir meyane yapılır. Peskutanın bir kısmı yapılan meyaneye bir miktar suyla seyreltilerek karıştırılır. Kalan koyu kıvamlı peskutan el mikserinden geçirilmek üzere bir kaba alınır. Meyaneyle karışınca koyulaşan malzemelere bir miktar ılık su ilave edilir. Yarma ve önceden etle haşlanmış mercimekler kara suyundan arındırılarak peskutanın içine karıştırılır. Haşlanıp su da bekletilmiş nohutlar da tencereye alınır. Tüm malzemeler hep aynı yönde yavaş yavaş karıştırılır.

Sokariç sos yapmak için kıyılan soğanlar kızgın tereyağında sotelenir. Yaban sarımsağı ya da kır soğanı olarak da bilinen körmenler küçük küçük doğranarak tavaya aktarılır. Sotelemenin sonuna doğru sosa nane de eklenir. Ağız tadına göre çeşitli baharatlarla zenginleştirilen sos, çorba piştikten sonra tencereye dökülerek karıştırılır ve bir miktar daha pişirilir.

Peskutan çorbası hazırdır. Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here