Selülite neden olan faktörler ve selülitten kurtulma yolları

  0
  106 okunma
  Selülitten kurtulma yolları nelerdir
  Selülitten kurtulma yolları nelerdir

  Yaz aylarında, kadınların korkulu rüyası selülit yine sağlık, estetik sohbetlerinin ana konusu oldu. Selülitten sonsuza dek kurtulmak kolay değil ancak bu işin peşini bırakmayın. Daha pürüzsüz bir vücut mümkün.

  Erkeklerde neredeyse hiç görülmüyor. Kadınların yüzde 95’i bu dertten muzdarip. Nedeni yanlış beslenme, genetik, hormonal nedenler, az spor ve yetersiz su tüketimi. Evet, selülitten bahsediyoruz. Yazla birlikte deniz mevsiminin de başlamasıyla kadınları da selülit telaşı sarıyor. Selülit sorununu tamamen ortadan kaldırmak zor; ancak azaltmak, görüntüyü kurtarmak mümkün.

  Selülitten kurtulma yolları nelerdir
  Selülitten kurtulma yolları nelerdir

  Selülitin Başlıca Nedenleri ve Azaltma Yolları

  Stres

  Her hastalığın, sağlık sorununun baş nedenlerinden birisi olan stres burada da karşımıza çıkıyor. Stres, kişiyi durağanlaştırıyor, daha az hareket etmesine ve şeker tüketmesine neden oluyor. Tatlı ve yağlı kriziniz geldiğinde tercihiniz meyve ve fındıktan yana olsun.

  Diyet

  Her diyet yağ depolarını yakamıyor. Yeterince protein almamak ya da sürekli kilo alıp vermek de selülit yapıyor. Aman dikkat her ne diyeti yaparsanız yapın yumurta, balık tüketin; meyve-sebze mutlaka yiyin.

  Liposuction

  Bu yöntem çare mi, bela mı? Tartışılır. Ama selülit yaptığı bilinen bir gerçek. Vücudun yağ dağılımının dengesini bozduğu için deride dalgalanmayı artırıyor. By yüzden yağ aldırmaya kararlıysanız vakum kullanılan yöntemleri tercih edin.

  Bacak Bacak Üstüne Atmak

  Hiç aklınıza gelir miydi selülite neden olacağı? Bacak bacak üstüne atmak, kan dolaşımını yavaşlatıp sıvı tutulmasına neden oluyor. Bunun için bisiklete binin. İmkanınız yoksa bisiklet sürme egzersizleri yapın, kan dolaşımını hızlandırın.

  Ağrı Kesici

  Aspirin dahil bazı anti inflamatuar ilaçlar selülite neden oluyor. İlacı bırakamıyorsanız doktorunuzdan sıvı tutmaya neden olmayan parasetamol bazlı ilaçlar önermesini isteyin.

  Alerji

  Alerjik yapıdaki vücut, akyuvarları enfeksiyon bölgesine göndererek sıvı tutuyor. Yine bir uzmana danışarak önleminizi alın.

  Güneş Yanığı

  Güneş ışınları, bağlayıcı dokuları güçsüzleştirerek selülite yol açıyor. Bolca su için, güneşin altında saatlerce kalmayın, gölgede bile yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

  Sigara

  Selülitin en büyük nedenlerinden biri sigara. Duman deri altındaki dokuyu tahrip edip, selüliti artırıyor. Tek çare var; sigarayı tamamen bırakın.

  Su

  Günde 2-2,5 litre su için. Vücutta biriken toksin ve ödemi atın.

  Egzersiz

  Kan dolaşımını hızlandırmak için egzersiz önemlidir. Yürüyün, koşun, yüzün ve jimnastik yapın.

  Kafein ve Yağlı Yiyecekler

  Çok yağlı yiyecekler, kızartmalar, kavurmalar, hamur işleri ve unlu mamulleri, kafein içeren kolalı ve gazlı içeceklerden uzak durun. Kahvesiz duramam diyenlerdenseniz, günde en fazla 2 fincan Türk kahvesi için.

  Masaj

  Günde 10 dakika fırça veya eldiven yardımıyla dairesel ve kalbe doğru hareketlerle kalça, bacaklara ve kollara masaj yapın. Kan dolaşımını hızlandırmak selülit oluşumunu engeller.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here