Keneden Bulaşan Powassan hastalığı nedir? Belirtileri ve riskleri nelerdir?

0
85
keneden bulaşan powassan hastalığı

Powassan, kene kaynaklı bir virüsün yol açtığı nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık beyinde şişme (ensefalit), beyin ve omurilik çevresinde zar oluşumuna (menenjit) neden olabiliyor. ABD’de son 10 yılda sadece 75 Powassan vakası bildirilmiştir. Ancak uzmanlar, yakın geçmişte kenenin ısırdığı geyikten insana bulaşan Lyme hastalığı gibi, Powassan hastalığının da yayılmaya başlayabileceğini belirtiyor.

Kenelerden bulaşan Powassan, Lyme hastalığına göre daha hızlı yayılabilme potansiyeline sahiptir. Viral enfeksiyon genellikle hafif olmakla birlikte, az sayıdaki insanda hayati tehlike oluşturabilir ve ciddi vakalarda zayıflık ve hafıza kaybı gibi bazı semptomlar kalıcı olabilir.

Bu yüzden sağlık görevlileri, virüsün sık sık yayılım gösterdiği Kuzeydoğu ve Büyük Göller bölgesinde yaşayan insanları, enfeksiyonlardan kaçınmak için adımlarını dikkatli atmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

keneden bulaşan powassan hastalığı

Nasıl Yayılıyor?

Enfekte olmuş keneler Powassan virüsünü insanları ısırdıklarında bulaştırırlar. Powassan’ı taşıyan keneler esas olarak Kuzeydoğu ve Büyük Göller çevresindeki ormanlık alanlarda yaşar. Bu keneler ilkbahar sonları, yaz başları ve sonbahar ortalarında en aktif dönemdedir.

Her kene hastalık virüsü taşımaz, ısırılan her insan da hastalanmaz. Ancak, Powassan ile enfekte olan keneler bir insanı ısırdıklarında, bulaşması için 24-48 saat gibi bir süre gereken Lyme hastalığına göre çok daha hızlı bir şekilde -birkaç dakika gibi kısa bir sürede- hastalığı bulaştırabilirler.

Ayrıca, Powassan insandan insana da bulaşan bir hastalıktır.

Powassan Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Powassan enfeksiyonlarının çoğu hafiftir. Bazı insanlarda herhangi bir belirti göstermez. Isırıldıktan sonra bir hafta ila bir ay içinde aşağıdakileri belirtiler görülebilir;

  • – Ateş
  • – Baş ağrısı
  • – Kusma
  • – Zayıflama
  • – Kafa karışıklığı ve hafıza sorunları
  • – Yürüme ve konuşma bozuklukları
  • – Nöbet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here