Kendi kanıyla tedavi yöntemi (PRP)

0
183 okunma
PRP Tedavisi ve Estetik
PRP Tedavisi ve Estetik

PRP Tedavisi Nedir?

PRP (Platelet Rich Plasma=Plateletten Zengin Plazma) tedavisi, bir kişiden alınan trombosit adı verilen kan hücrelerini yoğun bir şekilde içeren kanın sıvı kısmının, aynı kişiye enjeksiyon yöntemiyle geri verilmesi yöntemidir. Vücudumuzda tamir görevini kemik iliğinde yer alan kök hücreler gerçekleştirmektedir. Kök hücreleri vücudumuzun problemli bölgesine çağırdığımızda doku tamiri sağlanmaktadır. İnsan vücudunun yaşlanma, çevresel etkenler, genetik yapı farklılıkları, sigara ve alkol kullanımı, dolaşım bozukluğu gibi nedenlerle dokular yıpranmakta ve yıpranan bölgeye kök hücreler yeterince ulaşamadığı için de bu bölgeler yeterince tamir edilememektedir. PRP yöntemi problemli bölgede kollajen üretimini ve kılcal dolaşımı artırmakta ve yoğun bir şekilde kök hücresi gelmesini sağladığı için, doku yenilenmesinin hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

PRP Tedavisi ve Estetik
PRP Tedavisi ve Estetik

PRP Tedavisi Hangi Hastalık ve Sorunlarda Uygulanır?

Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, göğüs dekoltesine, özellikle ellere, sıkılaştırma ve lifting amaçlı kol ve bacak içlerine uygulanmaktadır. Bu yöntem, ciltteki sivilce izleri ve leke gibi sorunların tedavisinde, ciltte çeşitli nedenlerle oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi, çöküntülerin giderilmesi, cilde esneklik ve parlaklık kazandırılması amacıyla, iyileşmesi uzun süre yara, çatlak ve derinin zarar gördüğü durumlarda, menisküs, eklem kireçlenmesi, kas ve tendon yaralanmaları gibi bazı ortopedik hastalıkların tedavisinde, kadın ve erkeklerdeki saç dökülmesinin erken evreleri gibi birçok hastalık ve sorunun çözümününde yararlı sonuçlar vermektedir.

PRP Tedavisi Estetik Problemlerde Nasıl Etki Eder?

PRP‘nin dermatolojide kullanım alanları olan cilt gençleştirme, ince çizgi ve kırışıkların tedavisi, volümetrik doldurma, akne sikatrisleri, alopesi, selülit, stria ve yara iyileştirmesi gibi konular ve sorunlarda kollajen üretimini ve kılcal dolaşımı artırmakta ve sorunlu bölgeye yoğun bir şekilde kök hücresi gelmesini sağladığı için, doku yenilenmesinin hızlı ve kaliteli bir şekilde yapılmasını sağlayarak kaliteli bir cilt yapısı oluşturmaktadır. Beraberinde uygulanan diğer cilt bakım prosedürleriyle canlı, parlak, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt elde edilmekte ve uzun süre etkisini sürdürmektedir.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP klinikte veya muayenehanede hazırlanıp uygulanabilir. Kan tahlilinde olduğu gibi hastanın damarından kan PRP için özel bir tüpe alınır. 3000 devirde yaklaşık 15 dakika santrifüj yapılır. Bu işlem sonrası kan 3 bölüme ayrılmış olur. Tüpün üst kısmına ayrılan plazma ve hemen altındaki trombositten zengin kısım gerekli miktarda alınır ve hastanın problemli bölgesine enjekte edilir.

PRP Tedavisi Kaç Kez ve Hangi Aralıklarda Uygulanır? Ne Kadar Sürer?

Estetik konularda uygulama sıklığı ile ilgili net protokoller olmamakla birlikte alopesilerde (saç dökülmeleri) nokta tekniği ile 2-4 haftada bir 3 veya 6 seans, cilt yenilemede napaj ve nokta tekniği kombinasyonu ile 2 haftada bir 3 seans, dermal dolgulamada lineer tünel tekniği ile 3 haftada bir 2-3 seans şeklinde uygulanabilir. Estetik amaçlı uygulamadan bir iki gün sonra sağlıklı bir parlaklık, canlılık ve ciltte gerginlik görülür. Tekrar eden seanslarda bu etki uzun süreli kalıcı hale getirilir. Uyarılan hücrelerde 2-3 hafta içinde kollajen üretimi artmasına bağlı gerginleştirici etkinlikler cilde yansımaya başlar. Cildin nemlenmesi ise daha erken fark edilir. Ortalama olarak 2 veya 3 hafta aralıklarla yapılan 3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler kişinin ihtiyacına göre yılda bir veya iki kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etki sağlamaktadır. Ortopedik hastalıklarda hastanın ağrı düzeyi ve ilk enjeksiyondan gördüğü yarar sorgulanır. Gerekirse toplam 3 kez yapılabilir. Bir lokal anestezik krem uygulaması, kanın alınması, işlemden geçirilmesi, uygulanacak bölgenin dezenfekte edilmesi, uygulamanın yapılması ve uygulanacak bölgenin silinmesi toplam 30-45 dakika kadar sürmektedir.

PRP Tedavisinde Acı Hissedilir mi?

Estetik PRP uygulaması insülin iğne ucu ile yapılmakta ve en fazla bir epilasyon veya mezoterapideki kadar bir batma hissi oluşmaktadır. Eklem içi enjeksiyonlarda da diğer maddelerin eklem için enjeksiyonu kadar acı vermektedir. Trombositlerin taşıdığı güçlü faktörlerin etkisi ile bölgede güçlü bir hücre hareketi başlar ve enjeksiyondan sonra bazen 1-3 gün boyunca ağrı hissedilebilir. Birçok enjeksiyonda yapıldığı gibi, enjeksiyon bölgesi önceden anestezi maddesi ile uyuşturulabilir. Bu enjeksiyondan hemen sonraki ağrıyı engeller. Enjeksiyondan sonraki günlerde nadiren de olsa ağrı olursa, parasetamol tableti kullanmak ve gerekirse sık biçimde buz uygulamak yardımcı olmaktadır.

PRP Tedavisi Alerji Yapar mı?

PRP tedavisinin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here