RADYO ALATURKA GENÇLERLE BULUŞUYOR

1
103

Bizim benliğimizi ve kültürümüzü yansıtmak konusunda en başarılı müzik türü kuşkusuz Türk Sanat Müziği’dir. Geçmişten günümüze kadar uzanan ve sadece bize ait öğeleri barındıran bir müzik dalı olarak büyük önem arz etmektedir. Fakat bu denli önemli ve unutulmaması gereken bir müzik türü olmasına rağmen genç nesil tarafından fazla takip edilen ya da beğenilen bir müzik türü değildir. Bu algının ya da ön yargının kırılması adına çalışmalar yürüten radyo istasyonlarının da sadece yayıncılık anlamının çok ötesinde bir hizmet sunduğunu söylemek mümkündür. Unutulmaması gereken bir müzik türünün gençlere tekrardan sevdirilmesi adına yapılan bu çalışmanın değeri ve önemi son derece yüksektir.

Radyo Alaturka biraz önce bahsettiğimiz radyoculuğun çok ötesinde hizmetler sunan istasyonların başında gelmektedir. 2003 yılında Star Medya Grubu bünyesinde kurulan ve bu tarihten itibaren genç nesil tarafından Türk Sanat Müziği’nin benimsenmesi misyonu çevresinden yayınlarına devam etmektedir. 2004 yılında Nar Group çatısı altına geçiş yapmıştır ve günümüzde de burada faaliyetlerine devam etmektedir. Radyo Alaturka’nın diğer bir misyonu ise günümüzde halen hayatta olan Türk Sanat Müziği emekçilerine gerekli değerin onlar henüz hayatta iken verilmesini sağlamaktır. Üstlendiği bu önemli amaçlar doğrultusunda da yayınlarına devam etmekte olan radyo kanalının merkezi İstanbul, Üsküdar’da bulunmaktadır. 91.0 karasal yayın frekansını kullanmakta olup İstanbul ve çevresi illerde yoğun olarak dinlenmekte olan bir radyo kanalıdır. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde de ciddi bir dinleyici kitlesinden söz etmek mümkündür.

Radyo Alaturka
Radyo Alaturka

Aynı zamanda yayınlarına internet üzerinden de devam etmekte olan radyo, bu sayede karasal yayın ağının dışında kalan noktalarda da dinlenebilme özelliğine kavuşmuş ve böylelikle üstlendiği misyonu gerçekleştirebilmek adına sesini tüm Türkiye’ye duyurma şansına erişmiştir.
Radyonun bünyesinde programlarına devam eden kaliteli ve donanımlı programcı grubu sayesinde radyo istasyonu kısa sürede büyük bir başarı elde etmiş ve beklentilerin çok üzerinden bir dinlenme seviyesine ulaşmayı başarmıştır. “Canlı Canlı Musiki” programı, düzenli olarak her hafta stüdyoda Türk Sanat Müziği’nin efsane olmuş bir sanatçısını ağırlamakta ve enstrüman eşiğinde stüdyoda canlı olarak şarkıları dinleyicisine ulaştırmaktadır.

Sanatçılara hak ettikleri değerin verilmesi noktasında en önemli programlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra radyonun geniş bir kitle tarafından dinlenmesinde önemli bir pay sahibi olan “Deva ile Sağlık” program her hafta alanında uzman bir doktoru konuk etmekte ve bu sayede gündemde olan sağlık sorunları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmaktadır. Aynı zamanda dinleyicilerden gelen sorularında cevaplandığı program bu sayede dinleyicilerinde yayın akışına dahil edilmesini sağlamaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here